HDP Milletvekili Selma Irmak: ‘Öcalan’ı yok etme’ anlayışı iç savaş getirir

Açlık grevinde yer alan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yok edilmek istendiğini ve bu durumun topluma benimsetilmeye çalışıldığını belirterek, bu tehlikeli anlayışın iç savaşı beraberinde getireceğini vurguladı. Irmak, açlık grevini tek talebe indirgemelerinin nedeninin de bundan kaynaklandığını söyledi.

12 Eylül 2012’de PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için yapılan açlık grevinde yer alan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Öcalan’la görüşülmesi talebiyle Kürt siyasi bileşenlerinin dün başlattığı açlık grevine de katıldı. Irmak, 2012 yılında da çok yoğun bir savaşın yaşandığını ve Öcalan üzerinde uygulanan tecride karşı eylemsellik kararı aldıklarını söyledi.

‘2012 yılında provokasyonlara rağmen Sayın Öcalan süreci sürdürdü’

14 Temmuz direnişi gibi cezaevlerinde bulunan tutsakların 2012 açlık grevi kararını aldığına değinen Irmak, 12 Eylül 2012 tarihinde girilen açlık grevi sırasında ölüm sınırına gelindiğini ve 68 günün sonuna kadar devletin duyarsızlığını sürdürdüğünü belirtti. 2012 grevinin her şeye rağmen başarıya ulaştığının altını çizen Irmak, “2012 yılında yaşanan savaş sürecine ve Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılarak müzakerenin başlatılması için greve başlamıştık. Bu taleplerin kabul edilmesi üzerine görüşmeler başlamıştı. Sürecin başlamasının ardından her ne kadar Roboski katliamı ve 10 Ekim’de 3 siyasetçi kadın katledilip süreç provoke edilmek istense de Sayın Öcalan’ın çabaları sonucu sürece devam edildi. 3 yıl boyunca özlenen barış ortamına kavuşulmuştu” dedi.

‘Akıl tutulmasına dur demek bizim görevimizdir’

Öcalan’ın “Süreç devam etmezse, toplumsal barışı sağlamazsak eğer bir iç savaş çıkacak” sözünü hatırlatan Irmak, Öcalan’ın dikkat çektiği noktanın tam da bugün yaşandığını vurguladı. Batıda Kürtlere karşı bir linç girişiminin başladığına dikkat çeken Selma, 2013 yılında birlikte yaşamanın temellerinin atıldığını ancak hükümet tarafından o umudun yok edildiğini belirtti. Devletin müzakere süreçlerini kendi çıkarına görmediğini belirten Irmak, “Toplumun çıkarına olan hükümetin ve Erdoğan’ın çıkarına olmamıştır. Bu müzakere süreci AKP hükümetine yeterince oy getirmemiş ve HDP’nin yüzde 10 barajını aşması nedeniyle hükümet süreci sonlandırmıştır. Çözüm süreci ve Dolmabahçe mutabakatı tanınmayarak Sayın Öcalan üzerinde yoğun bir tecrit uygulanmıştır. Yaşanan akıl tutulmasına ‘dur’ demek bizim gibi siyasetçilerin görevidir. Bu anlamda bu sürecin 2012 yılıyla benzer yanı, şiddet en üst seviyede ve bir tıkanma yaşanarak Sayın Öcalan üzerinde tecrit uygulanmaktadır” diye belirtti.

‘Öcalan’ın yok edilme istemi iç savaşı getirir’

Öcalan’ın artık yaşamından kaygı duyduklarını dile getiren Irmak, devletin kafalarda oluşan soruları normalleştirmeye çalıştığı bir sürece girildiğini aktardı. Öcalan’ın yok edilme sürecinin kamuoyuna benimsetilmek istendiğine vurgu yapan Irmak, bu durumun toplum için çok tehlikeli bir süreci ve beraberinde bir iç savaş getireceğini vurguladı. Açlık grevinin savaş ortamının son bulması noktasında önem arz ettiğinin altını çizen Irmak, açlık grevini tek talebe indirgemelerinin nedeninin de bundan kaynaklandığını söyledi. Irmak, “Sayın Öcalan’dan haber alınamazsa ve sağlığıyla ilgili olumsuz konu söz konusu ise kimse bunun sonunu düşünmek istemez. Bu nedenle öncelikle kendisinden haber alınması ardından tecridin kaldırılması, müzakere sürecine girilmesi ve devletin içerisinde bulunduğu akıl tutulmasından kurtularak demokratik yapılanmaya girmesi gerekiyor” dedi.

‘Eylemimiz sonuç alıncaya kadar devam edecek’

Açlık grevine başlamalarının yoğun talep üzerine gerçekleştiğini dile getiren Irmak, halkta gelişen endişelerin üst düzeye ulaşmasından kaynaklı açlık grevi talebinin arttığını ifade etti. Irmak, yaşanan süreç karşısında oturmanın ve hükümetten adım atılmasını beklemenin kısmi de olsa hükümetle uzlaşma anlamına geleceğini belirterek, şunları söyledi: “Biz halkın taleplerini görmezden gelemezdik. Halkın desteğinin üst düzeyde olduğu herkes tarafından biliniyor. Eylemler sadece burasıyla kalmayacaktır. Bir dizi eylemsellik gerçekleşecektir ve bu eylem bir işaret fişeği olacaktır. Bizim talebimiz sadece Sayın Öcalan’dan haber olacak ancak halkın talebi yeniden müzakerelerin başlaması, şiddet sarmalının son bulması ve tecridin kaldırılması noktasında olacaktır. Biz sonuç alıncaya kadar eylemimizi sürdüreceğiz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir