İki gazeteci OHAL keyfiyetiyle 15 gündür gözaltında

Haber takibi sırasında darp edilerek gözaltına alınan Evrensel gazetesinin Mersin muhabirleri Uğur ve Polat, 15 gündür gözaltında. Gazetecilerin Avukatı Bek, ölümle tehdit edilen gazetecilerin dosyasına dair herhangi bir işlem yapılmadığını kaydetti. Gözaltı süresinin ısrarla sürdürüldüğünü belirten Bek, yaşananların OHAL’in yansıması olduğunu ifade etti.

Haber takibi yaptıkları sırada darp edilerek gözaltına alınan Evrensel gazetesinin Mersin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, hukuksuz bir şekilde 15 gündür gözaltında tutuluyor.

Darbe teşebbüsünün ardından Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik ilan edildiği öne sürülen OHAL uygulamaları kapsamında, gazetecilerin gözaltı süresinin ne kadar daha devam edeceği ise bilinmiyor. Gazetecilerin avukatı Tugay Bek, hukuki süreç hakkında ETHA’ya bilgi verdi. Mersin Emniyeti’nden tam bilgi alamadıklarını vurgulayan Bek, dosyaya dair herhangi bir ifade, soruşturma ya da delil toplama işlemi yapılmadığının da altını çizdi.

‘DARP EDİLDİLER, HAKARETE MARUZ KALDILAR, TEHDİT EDİLDİLER’

Uzun gözaltı süresinin başlıbaşına bir işkence olduğuna dikkat çeken Bek, “Sadece gazetecilik yaptığı için arkadaşlarımız gözaltına alındı. 15 gündür gözaltındalar ve 15 gün daha tutulma ihtimalleri var. Gözaltı hukuksuzluğunun yanısıra arkadaşlarımız hem gözaltına alınırken hem de Emniyet’te darp edildiler, hakarete maruz kaldılar, tehdit edildiler” dedi.

İki gazetecinin gözaltında, 1996 yılında dövülerek katledilen Metin Göktepe’ye işaret ederek, “sizi de bu şekilde öldürürüz” tehdidine maruz kalmalarına tepki gösteren Bek, “Sadece mesleğini yapan arkadaşlarımız tüm tepkilere rağmen, savcılığa çıkarılmış değil. Savcılık ve Emniyet gözaltı süresini uzatmakta ısrarcı davranıyor. Tüm ülkede olduğu gibi Mersin’de de müvekkillerimiz dışında 25 günü bulan gözaltılar var. Bunlar, OHAL’in olumsuz etkileridir” diye belirtti.

2 gün önce müvekkilleriyle görüştüğünü söyleyen Bek, “Herhangi bir şekilde bir ifade alma sorgu gibi bir işlem yok, sadece bir hücrede tutuluyor arkadaşlarımız” dedi.

‘MUHABİRLERİMİZ OHAL’İN KEYFİ PROSEDÜRÜYLE GÖZALTINDALAR’

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da gözaltıların sona ermesi için çeşitli girişimlerde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi. İki gazetecinin asla kabul edilemeyecek bir şekilde gözaltına alındığını kaydeden Polat, “Haber izlerken gözaltına alındılar ve aksi bir delil yokken tamamen OHAL’in keyfi prosedürüne göre gözaltındalar” diye konuştu.

Türkiye’nin içinden geçtiği sürece dikkat çeken Polat, bir çok gazetecinin somut bir delil olmadan tutuklandığını belirtti. Polat, şu sözlerle devam etti: “Muhabirlerimiz son derece hukuksuz bir şekilde gözaltındalar. Derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Uluslararası basın meslek örgütlerinden konuya ilişkin destek istedik, çeşitli girişimlerde bulunacaklar. Bu konu da demokratik kamuoyunun bizi yalnız bırakmamasını diliyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir