Savcılık Yüksekdağ’ın makamını aradı, ifade çağrısı reddedildi

HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş ile Diyarbakır Milletvekili Aydoğan haklarında açılan soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı. Yüksekdağ’ın makamını arayan Başsavcı kalemine, ifade için savcılığa gidilmeyeceği iletildi.

AKP/Saray iktidarının savaş konsepti kapsamında dokunulmazlıkları kaldırılan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan savcılık tarafından ifade vermeye çağrıldı.

Kürt siyasal hareketi bileşenleri tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevi sonrası, HDP’li milletvekillerine dönük hukuki süreçler hızlandırıldı.

demirtas-aydogan

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a ifade vermeleri için davetiye gönderdi. Demirtaş ve Aydoğan’ın haklarında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında ifade vermesi istendi. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş daha önce gönderilen savcılık tebligatları sonrasında da ifade vermeye gitmeyeceklerini söylemişti.

KCK Ana Davası’nda yer alan 7 isim hakkında dün zorla mahkemeye getirilme kararı verilmesi ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekili Nursel Aydoğan’ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadeye çağrılmasının ardından bu kez Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, ifadeye çağrıldı.

Edinilen bilgiye göre; HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın makamı Ankara Cumhuriyet Başşavcısı İbrahim Halil Selçi’nin kalemi tarafından arandı. Yüksekdağ, hakkında “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla açılan 2016/99645 nolu soruşturma dosyası kapsamında bayramdan sonra ifadeye çağrıldı.

Yüksekdağ’ın ifade vermek için savcılığa gitmeyeceği, parti yetkilileri tarafından konuşma esnasında Başsavcı kalemine iletildi, Yüksekdağ’ın davete icabet etmeyeceği bildirildi. (Kaynak: ETHA-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir