Yüksekdağ: Bozdağ’dan değil Öcalan’dan haber almak istiyoruz

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşulları hakkındaki endişelerin giderilmesi için yüz yüze görüşme talebiyle başlatılan açlık grevini ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Öcalan ile görüşmenin bir an önce sağlanmasını istedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşulları hakkındaki endişelerin giderilmesi için yüz yüze görüşme talebiyle 50 Kürt siyasetçinin başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevini DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Ertuğrul Kürkçü ve HDP milletvekilleri destek için ziyaret etti.

Ziyarette konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AKP ve Saray iktidarının ülkeyi darbe ve OHAL ile yönetmeye çalıştığını söyledi. Yüksekdağ, “Başta siyasi iktidar olmak üzere Türkiye toplumunda hiç kimse yarın ne olacağını bilmiyor” dedi.

Siyasi iktidarın darbeyi püskürttük sözlerine karşı bölgesel bir savaş başlattıklarını kaydeden Yüksekdağ, “Bir gün o çok güvendiğiniz iktidarlarının koltukları ellerinizin altından kayabilir ve Türkiye’nin bu kadar güvensiz bir ülke haline gelmesini tek bir nedeni var o da siyasi iktidarın sürdürdüğü ve adına güvenlik koyduğu politikalardır” diye belirtti.

Bu savaşın başlamasının tek nedeninin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm sürecinin devlet tarafından bitirilmesi olduğunu ifade eden Yüksekdağ, “Şimdi övüne övüne masanın nasıl devrildiğini anlatıyorlar. Masasının bacağını sağını solunu zor bulursunuz diyorlar. Bir pişkinlik küstahlık bunlarla siyaset yapıyoruz. Ama Türkiye toplumu bunlarla yönetilmeyi hak etmiyor. Barışçıl demokratik bir Türkiye’nin önü açılabilir. Öcalan yaptığı tarihsel çağrıyla 3 yıl boyuncu Türkiye’de kan akmadı. Evlere cenazeler gitmedi. Bakın bugün hamasetle çok büyük bir acının ve toplumsal projenin durumun üstünü örtmeye çalışan bir siyaset var” dedi.

Öcalan’ın çağrısıyla ateşkes ilan edilmesiyle ölümlerin yaşanmadığını vurgulayan Yüksekdağ, siyasi iktidarın bugün bütün diyalog kanallarını kapattığını ve Öcalan’ın tecrit ettiğini kaydetti. Yüksekdağ, “İktidara bir soru soruyor, çok basit bir şey talep ediyoruz. Diyaloğun önünün açılmasını istiyoruz. Bakanın bize verdiği yanıt şu; herşey kontrolümüz altında, denetimimiz altında. Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği ile ilgi bir sorun yok. Biz Sayın Öcalan’dan haber almak istiyoruz. Biz senden haber almak istemiyoruz. Bizler doğrudan Öcalan’dan haber almak istiyoruz ve bu çok meşru, hukuki ve karşılığı olan bir taleptir. Bu tip yaklaşımlarla böyle ciddi bir insani krizin ortadan kalkmasını sağlayamazsınız” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İmralı Adası’na saldırıda bulunulmasına ilişkin Yüksekdağ, “Yaklaşık 50 gündür dolaylı herhangi bir biçimde haber dahi alamıyoruz ve siz kendi ağzınızla söylüyorsunuz. Saldırıda bulunuldu, kontrol sağlandı. Neden avukatı, ailesinden hiçbir fert İmralı Adasına gidemiyor. Belirlediğiniz, onayladığınız herhangi bir temsilci İmralı Adasına gidemiyor. Buna verebilecekleri hiçbir bir hukuki cevapları yok” dedi.

Açlık grevinin Türkiye halklarının barış umudu doğması için başlatılan bir direniş olduğunun altını çizen Yüksekdağ, “Öcalan’a bu katı tecridi uygulayanlar en basit görüşme, haber alma talebine yanıt vermeyenler Türkiye halklarını çok büyük bir savaş karanlığının içine sürüklemeye çalışıyorlar. Bu savaş yönelimi karşısında barış iradesini büyütebilmek için doğru yerden başlamak, kritik yerdeki düğümü çözmek gerekiyor. Kritik yerdeki durum İmralı’dadır, o noktadan çözmemiz gerekiyor” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir