Dersim’de zırhlı aracın ezdiği kadın hayatını kaybetti

Dersim’de hızlı bir şekilde gelen Cobra tipi zırhlı aracın ezdiği Naciye Özdemir (71) yaşamını yitirdi. Halk, olay yerinden kaçmaya çalışan polise sert tepki gösterirken, görgü tanığı polislerin bilinçli bir şekilde Özdemir’i ezdiğini söyledi.

Dersim’de saat 10.00 sıralarında Seyid Rıza Meydanı’nda hızla virajı dönen polise ait Cobra tipi zırhlı araç, o sırada yol kenarında bulunan Naciye Özdemir’i (71) ezdi. Zırhlı aracın altında yaklaşık 5 metre boyunca sürüklenen Özdemir’in etrafına yüzlerce yurttaş toplandı. Zırhlı araçtan inmeyen polislerin önünü kapatan yurttaşlar daha sonrasında gelen ambulansla kadını Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Özdemir yaşamını yitirdi.

Halk sert tepki gösterdi

Olayın ardından olay yerine çok sayıda zırhlı araç ve polis ekibi geldi. Cobra tipi zırhlı aracı olay yerinden çıkarmaya çalışan polis ile halk arasında çatışma başladı. Polisleri çembere alan yurttaşlar zırhlı araç içerisindeki polisin dışarıya çıkmasını istedi. Polisin biber gazı ile müdahalesine karşı halk olay yerini terk etmedi. Polis araçlarını tekmeleyen ve ellerine geçirdikleri eşyaları fırlatan yurttaşlar, polislere tekme ve yumruklarla vurdu. Halkın direnişi karşısında geri çekilmek zorunda olan polisler, zırhlı aracı olay yerinden hızla kaçırdı. Savcı olay yerine gelmezken, trafik polisleri yurttaşların yanında tutanak tutarak yolu şeritle kapattı.

‘Mobese kamerası çalışıyor’

Yurttaşlar trafik polislerine savcının olay yerine gelmesini söyledi. Mobese kamerasının dibinde olan olaya ilişkin yurttaşlar “Şimdi bu mobese kamerası da çalışmıyordur” diye tepki gösterdi. Trafik polisleri ve özel harekat polisleri ise mobesenin aktif olarak çalıştığını söyledi.

‘Araç ileri geri yaptı’

Olayın tanığı Fadime Ertuğrul, “İnternet kafeye gidiyorduk. Kadının yürüdüğünü gördüğü halde panzer hızlandı. Kadını ezdi daha sonrasında ise kadının ölmesi için ileri geri yaptı. Amire olayı anlatırken yanındaki diğer polis ise bana ‘Bu kadını ne yapalım’ diye tehditte bulundu” dedi.

Yer: Benzer şekilde katledilen üçüncü sivil

DBP Dersim İl Eşbaşkanı Hülya Yer, Özdemir’in Dersim’de benzer şekilde katledilen üçüncü sivil olduğunu söyledi. Yer, görgü tanıklarının zırhlı aracın kadının üzerinden birden fazla kez geçtiğini söyledi, “Sadece bir çarpma değil, öldürme amacı taşıdığı belli” dedi. (DİHA)

Dersim’de zırhlı araç kadını ezerek sürükledi

 
One thought on “Dersim’de zırhlı aracın ezdiği kadın hayatını kaybetti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir