Bombardıman ormanları küle çevirdi

Hakkari merkez ve ilçelerinde askerlerin bombardımanı sonucu başlayan orman yangınları günlerdir sürüyor. Yüzlerce hektarlık alanı küle çeviren yangınların söndürülmesi ise, “güvenlik” gerekçesiyle engelleniyor.

Çatışmaların yoğun yaşandığı Hakkari ile ilçeleri Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca’da devlet güçleri tarafından ateşe verilen ormanlık alanlardaki yangınlar günlerdir devam ediyor. Karakolların etrafında bulunan ve “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen alanlarda çıkan yangınların söndürülmesi ise “güvenlik” gerekçesiyle engelleniyor. Karakollardan atılan top atışları ve havadan yapılan bombardımandan kaynaklı son günlerde yüzlerce hektarlık alan küle döndü.

Şemdinli’deki yangın günlerdir sürüyor

Orman yangınların korkunç bir boyuta ulaştığı ve halen devam eden yerlerden birisi Şemdinli. İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bermêş mıntıkasında geçtiğimiz günlerde çıkan yangın gittikçe büyüyor. Şapatan Karakolu yakınlarında askerler tarafından benzin ile ateşe verilen yangından dolayı yüzlerce ağaç küle döndü. Gittikçe büyüyen ve birçok alandan rahatça görülebilen orman yangını dün Mêrga Kêşa ve Kaniya Spî bölgelerine de sıçradı. Yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar ise “güvenlik” gerekçesiyle engelleniyor.

‘Yasak’ ile birlikte ateşe veriliyor

Birçok bölgesi “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilerek yasaklanan Hakkari merkezde ise durum farksız değil. Colemêrg-Çelê karayolundaki Zap Vadisi’nde bulunan Oğul köyü girişi, Geçimli köylerinde 24 Ağustos tarihinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ile birlikte başlayan askeri operasyonlar sonucunda birçok alan ateşe verildi.

Bombardımandan kaynaklı çıkan yangınlardan dolayı yurttaşlara ait birçok tarım arazisi ise kullanılamaz hale geldi. Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 20 bin fidenin yakıldığı Hakkari-Van karayolunda ise yine iki gün önce başlatılan askeri operasyondan kaynaklı birçok otluk alan ateşe verildi. Yasaklı bölgelerde yangınlar hala sürüyor.

Köy merkezine sıçrayabilir

31 Ağustos tarihinde HPG’liler ile askerler arasında çıkan ve birçok alana yayılan şiddetli çatışmaların ardından Çukurca’da da orman yangınları çoğaldı. Kazan Vadisi civarında ve Köprülü köyü kırsalında bulunan ormanlık alanda askeri bombardımandan dolayı çıkan yangınlar devam ediyor. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne ormanların söndürülmesi için yurttaşlar tarafından yapılan başvurular ise olumlu sonuç vermedi. Yurttaşlar kırsalda başlayan yangınların köy merkezine sıçrayabileceğinden kuşku duyuyor.

Oremar’da üç gündür ağaçlar yanıyor

Çevre karakollardan 24 saat atılan toplardan kaynaklı Yüksekova’nın Oremar bölgesinde başlayan yangınlar ise 3 gündür sürüyor. Şitazin Karakolu etrafında “güvenlik” gerekçesiyle askerlerin açtığı ateş sonucu başlayan orman yangınlarından dolayı yüzlerce ağaç küle döndü. Yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri ise arazinin sarp koşullarından dolayı yangına müdahale edemiyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir