Demirtaş KESK heyeti ile görüştü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti.

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz ve Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiğit’in de aralarında olduğu heyet, darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlarda üyelerine yönelik gözaltı, tutuklama ve işten atmalara ilişkin bilgi verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KHK’ler ile kamu emekçilerine yönelik operasyonların adeta cadı avına döndüğünü söyledi. Demirtaş, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ı uyardıklarını söyledi.

Demirtaş, şunları söyledi: “Bir darbe tehdidinden ülkenin kurtulmuş olması ne kadar sevindirici ise darbe girişimi sonrası yaşanan hukuksuzluklar da bir o kadar can sıkıcı ve üzücüdür. Şuna inanmak istiyorum; birileri halen Sayın Cumhurbaşkanı veya Başbakan’ı aldatmaya kandırmaya devam ediyor. Çünkü bir darbe belasından kurtulmuş ülkenin yönetiminin yapacağı akıllıca işler değil bu işler. Bütün toplumu adeta darbe gerçekleşmişçesine karşısına almak, darbeye bulaşmamız toplumun muhalif kesimlerini hatta muhalif olmayan AKP’ye yakın kesimlerini bile tasfiye edecek bir operasyon sürecini yürütmek akıllıca bir iş değil. Görünen o ki birileri halen Cumhurbaşkanını kandırmaya devam ediyor. Biz kendilerini bir muhalefet partisi olarak uyarıyoruz; bu yol iyi bir yol değil.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemaat operasyonlarına ilişkin “at izi it izine karıştı” açıklamasını yaptığını hatırlatan Demirtaş, “Darbecilerin ekmeğine yağ sürecek şekilde bir öfke yaratmaya devam ederlerse, darbeyi gerçekleştirmek isteyenler zaten amacına ulaşmış olacaktır. Biz meselenin çok vahim olduğunu belirtmek istiyoruz. Darbeyi yapmak isteyenler 15 Temmuz akşamı başaramadıklarını başka yol ve yöntem sürdürüyorlar, sürdürmek istiyorlar. Mevzu sadece şu partiye, bu ideolojiye yakın olanı tasfiyesinin çok ötesine geçmiş durumda” diye konuştu.

‘BU ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUMDUR’

Başbakan Binalı Yıldırım’ın “Diyarbakır’da 14 bin öğretmen açığa alınacak” sözlerini tehlikeli bulduğunu söyleyen Demirtaş, “Bunun ölçüsü hukuk ve adalettir. Hukuk ve adaletin askıya alındığı bir ortamda bu tür işleri yapmamalarını kendilerine tasfiye ediyoruz. Yapılması gereken Meclis’te ortak bir komisyon kurulması. Bütün partilerin bu komisyon içerisinde yer alması ve devlet nasıl yeniden şeffaf ve demokratik bir yapıya döndürülebilir. Bunu hep birlikte yapmamızda fayda vardır. Bu yapılan hukuksuzluklar büyük bir öfke ve mağdur kitlesi yaratıyor. Bu öfkeyi başka şekilde yönlendirmek isteyenler çıkacaktır. Bu çok tehlikeli bir durumdur” diye kaydetti.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi:”Cumhurbaşkanı bunu bilmelidir; bütün bu yapılananlar kendisine mal edilerek yapılıyor. Darbe gerçekleşseydi kendisi nasıl bir sonuç ile karşılaşacak ise birileri tam da bunu yapmak istiyor. Bu biz değiliz ama birileri görünen o ki tam da darbecilerin ekmeğine yağ sürecek işler yapıyorlar.”

Darbe girişimi ile ilişkisi olmadığı halde açığa alınarak mağdur edilen kamu emekçileri ile dayanışma içerisinde olacaklarını vurgulayan Demirtaş, “Bu süreç geçicidir, herkes dimdik durmalıdır. Herkes toplumun barış ve özgürlük umudunu sürdürecek bir tutum içerisinde olmalıdır. Sendikalar tam da bu ortamda ülkemizin barış ve demokrasisi için daha fazla el ele vermelidir” dedi.

ÖZGEN: ÇALIŞMA BARIŞI ORTADAN KALDIRILIYOR

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “On binlerce kamu çalışanı hiçbir soruşturmaya tabi tutulmadan açığa alınıyorlar. Bu yetmiyormuş gibi geçmişten bu güne sendikal mücadelede yürüttüğümüz eylem ve etkinliklerimiz tekrardan kriminalize edilerek, hemen kamu çalışanlarına işten atılmalarına dönüşen kampanyalar çalışma barışını da ortadan kaldırmaktadır. Başbakan’ın yaptığı açıklamalar talihsizliktir. KHK’ler ile işlerine son verilen kamu emekçileri hemen işlerine dönmeli. Tedbir amacıyla açığa alınanların da soruşturmaları da derhal tamamlanıp işlerine dönüşleri sağlanmalıdır” diye belirtti.

Açıklamaların ardından görüşme basına kapalı olarak devam etti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir