Özgür Gündem’in 4 nöbetçi yayın yönetmeni daha ifadeye çağrıldı

Dayanışmak amacıyla Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi yayın yönetmenliğini üstlenen gazeteciler Mehmet Güç ve Faruk Balıkçı ile Alevi piri Hasan Hayri Şanlı ve sanatçı Deniz Türkali, haklarında açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Dayanışmak amacıyla Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi yayın yönetmenliğini üstlenen 4 isim daha ifade için soruşturmaya çağrıldı.

Gazeteciler Mehmet Güç ve Faruk Balıkçı ile Alevi piri Hasan Hayri Şanlı ve sanatçı Deniz Türkali, haklarında açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Savcılık daha önce de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Çilem Küçükkeleş, Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan, gazeteciler Said Sefaoğlu, Tuğrul Eryılmaz, Dicle Anter, Hasan Cemal, Hasan Hüseyin Tahmaz, Murat Uyurkulak ve Nadire Mater hakkında soruşturma başlatmıştı.

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla 16 Ağustos’ta kapatıldı. Aynı gün gazete binasına yapılan baskınla gözaltına alınan gazetenin yayın yönetmeni Zana Bilir Kaya ve sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, tutuklanarak Silivri Hapishanesi’ne konuldu.

Gazetenin Danışma Kurulu Üyeleri edebiyatçı Aslı Erdoğan ile dilbilimci Necmiye Alpay da tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne konuldu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir