Sonuç alıncaya kadar direneceğiz

Süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan Öcalan’ın yeğeni, Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, sonuç alıncaya kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirterek, “Halkımızın eylemi sahiplenmesi moral kaynağıdır” dedi. HDP’li vekil Ferhat Encu de, “Hükümet üzerinde baskı kurulmalı” çağrısı yaptı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 3. gününde devam ediyor. Greve katılanlar arasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yeğeni ve HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu de bulunuyor.

Dilek Öcalan, açlık grevinin tek amacının İmralı Adası’nda yürütülen hukuksuzluk karşısında Öcalan’dan haber almak olduğunu vurgulayarak, hem Kürt halkı hem de kendileri açısından 15 Temmuz’dan sonra kaygıların daha çok büyüdüğünü dile getirdi. Çok güçlü bir süreçte güçlü bir eylem yaptıklarını ifade eden Dilek, “Halkımızın da bu eylemi sahiplenmesi bizler açısından moral kaynağıdır. Örneğin, Amed halkının her akşam saat 21.00’de açlık grevine destek amacı ile yaptığı gürültü eylemi oldukça anlamlı ve çözümde ısrarlı oluşunun simgesidir. Halkımızın örgütlü ve onurlu duruşuna bizler de bir kez daha şahitlik ettik” dedi.

‘Sonuna kadar sürdüreceğiz’

Barış ve çözüm için İmralı’ya işaret eden Öcalan, “Bizler tek taraflı, çözüm odaklı eylemler sürdürürken karşı taraftan çözümsüzlüğe ilişkin bir adım gelirse yine zorlanacağız. Kürt halkı cephesinden barış ve çözüm için defalarca çağrılar yapıldı. Ama bunlar bir kişinin görüşü ve düşünceleri tarafından reddedildi. Şunun altını çizmek gerekiyor ki eğer halk bir şey istiyorsa onu alır ve bizler bu direnişi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘Hükümet üzerinde baskı kurulmalı’

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu de, devletin kendilerini oyaladığını ifade ederek, siyasi bir heyet gidip Öcalan ile görüşme yapmayana kadar tatmin olmayacaklarını kaydetti. Açlık grevi eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Encu, “Eylemimiz sonuca varana ve asıl amacına ulaşana kadar bu eylemi sürdüreceğiz. Eylemimiz meşru ve hukuki bir talep üzerinedir. Bu talebin gerçekleşmesi için görüşmelerin sağlanması, eylemsizliklerin başlatılması, AKP hükümeti üzerinde baskı kurulması ve halkımızın da bu eyleme katılarak mücadeleyi büyütmesi gerekiyor” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir