Yüz binlerce öğrenci mağdur olacak

Siyasi iktidarın OHAL kapsamında KHK’lerle kamuda başlattığı “Cadı Avı”na ilişkin konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, açığa alınmaların siyasi hamleden ibaret olduğunu söyledi. Karaca, yapılan hukuksuz uygulamalar sonucu yüz binlerce öğrencinin mağdur edileceğini uyarısında da bulundu.

Kamuda 50 bini aşkın kişinin ihraç edilmesine ilişkin çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile MEB’e bağlı okullarda 110, üniversitelerde ise 34 Eğitim Sen üyesi ihraç edildi. Siyasi iktidarın muhalif eğitimcilere dönük bu yönelimini değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, açığa alma kararlarında hukuki zeminin olmadığının altını çizdi. Karaca, yaşananların tamamen siyasi bir yönelim olduğunu vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırımı’n “14 bin öğretmenin terörle ilişkisi var, incelemelerimiz sürüyor. Bu kişiler tedbiren açığa alınacak” sözlerine ilişkin de yorumda bulunan Karaca, “Biz doğrudan Eğitim Sen hedefleniyor demesek de, Eğitim Sen’in de içinde bulunduğu sendikal yapılar hedefleniyor. Ülkenin demokrasi ve barış mücadelesine katkı sunduğu için tabi ki Eğitim Sen’in hedefte olduğu söylenebilir” dedi.

‘Sendikal haklar suç unsuru sayılıyor’

AKP hükümetine yakın kişilerin, sosyal medyada eğitim emekçilerine yönelik linç kampanyasına girmesine işaret eden Karaca, hükümetin kendileri gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükselten kamu emekçilerine karşı gittikçe tahammülsüzleştiğini ve sendikal eylemlerin dahi suç kapsamına aldığını iade etti.

‘Üyelerimizin çoğu sosyal medya hesabı üzerinden açığa alındı’

Karaca, kendi üyelerine yönelik gerçekleştirilen açığa almaların büyük çoğunluğunun da sosyal medya paylaşımlarından kaynaklandığını paylaştı. Karaca, sosyal medya hesaplarından açığa alınanların dahi cemaat ile ilişkilendirildiklerini ifade etti. Karaca, “Açığa alınan üyelerimize bakıldığında, sadece 30 ya da 35 üyemiz banka hesapları ya da cemaat okullar ile ilişkilendirilmiş. Geriye kalan tüm üyelerimiz sosyal medya hesapları üzerinde açığa alındı” diyerek cemaatle ilişkilendirilmelerine tepki gösterdi.

‘Açığa almalar siyasi hamledir’

Üyelerine karşı hukuksal bir değerlendirmenin yapılmadığına vurgu yapan Karaca, yapılan değerlendirmelerin tamamen siyasi olduğunu kaydetti. Karaca, “Bu süreç içerisinde farklı düşünen, muhalefet eden MEB ya da hükümetin politikalarını eleştirenlere karşı girişilen siyasi bir hamledir” diye konuştu.

‘Hukuksuz uygulamalara karşı sessiz kalmayacağız’

Ancak üyelerine karşı geliştirilen bu hukuksuz uygulamalar karşısında sessiz kalmayacaklarını söyleyen Karaca, gerekli tüm yollara başvuracaklarını söyledi. Karaca, KESK olarak Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan ile görüşme taleplerinin olduğunu, Cuma ve Perşembe günleri de tüm Türkiye’de valilik ve Milli Eğitim Müdürlükleri önünde oturma eylemiyle karşı karşıya kaldıkları politikaları protesto edeceklerini belirtti.

‘Yüz binlerce öğrenci mağdur olacak’

Okulların açılmasına da kısa bir süreni kaldığını hatırlatan Karaca, yüz binlerce öğrencinin bu uygulamalar sonucunda mağdur olacağını söyledi. Karaca, “Bu durumun birçok toplumsal çatışması olacak. Eğitim ortamının bozulması, birçok öğretmenin öğretmensiz kalması, haksız ve hukuksuz uygulamaların okullarda daha da artması gibi birçok olumsuz durum oluşacaktır” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir