Kâr uğruna sağlam evler yıkılıyor!

Nusaybin’de tel örgülerle çevrili mahallerde sağlam kalan evler, demirlerinden sağlanan kazanç için yıkıldığı kameralara yansıdı. Evlerdeki beyaz eşyalar ise yağmalanıyor.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde hala girişi yasaklı 6 mahallede yıkım sürerken, sağlam kalan evlerde kazanç sağlanan demirler için yıkıldığı kaydedildi. Çok sayıda iş makinesi ve kamyonla gerçekleştirilen yıkımlarda şu ana kadar Kanika Mahallesi’nde yaklaşık 5 futbol sahası büyüklüğündeki alan yerle bir edildi. Fırat, Abdulkadirpaşa, Dicle ve Yenişehir mahallerinde de önümüzdeki günlerde yıkımın başlayacağı belirtiliyor.

Daha önce tel örgüleri aşarak mahallelere girebilen yurttaşlar, bir dahaki gidişlerinde sağlam evlerinde yıkıldığının bilgisini verdi. Yıkımı gerçekleştiren ekiplerin evlerde bulunan beyaz eşyaları kamyonlara yükleyerek talan ettiklerine tanık olan yurttaşlar, inşaat demirinin ise demir-çelik fabrikalarına taşındığını söyledi. Yıkım ekiplerinin küçük çaplı hasar gören ya da tamamen sağlam olan evlerin kolonlarına kepçeler vurarak hasar verdiğini gören yurttaşlar, ardından hasar tespitine gelen ekipler tarafından yıkım kararı verildiğini de kaydetti. Yıkım ekiplerinin daha fazla inşaat demiri ve hurda elde edip kazanç sağlamaya çalıştığını da belirten yurttaşlar, sağlam evlerin bilinçli bir şekilde yıkıldığını ifade etti.

Yıkımı gözlemleyen bazı yurttaşlar, Kanîka Mahallesi’nde sağlam olan bir evin kepçelerle yıkılma anını da kameraya kaydederek, bilinçli yıkımı belgeledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir