Nazi Almanya’sından farksız! ‘Kendileri gibi düşünmeyenleri kabul etmiyorlar’

Görevden alınan akademisyenler, Erdoğan’ın “At izi, it izine karışmış durumda” açıklamasını “aklama” olarak değerlendirerek, “Ülkeyi savaşa ve kaosa sürükleyenlerin maşaları var. Bu maşalar, rektörler ve idarecilerdir. Kendileri gibi düşünmeyen kimseyi kabul etmiyorlar” diye tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı G-20 Zirvesi dönüşünde yandaşı gazetecilere verdiği mülakatlarda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan tutuklama ve işten atılmalara ilişkin “At izi, it izine karışmış durumda” açıklaması, Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan Barış İçin Akademisyenler tarafından samimi bulunmadı. Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Ümit Biçer ile Prof. Dr. Zelal Ekinci, Erdoğan’ın açıklamasını samimiyetsiz ve sorumluluktan kaçma olarak değerlendirdi.

‘Siyasi otorite kimliklerimizi çok iyi biliyor’

Şuan görevden alınan akademisyenlerin bilinen ve tanınan kişiler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ümit Biçer, Erdoğan’ın “At izi, it izine karışmış durumda, FETÖ’cü diye aldıklarından bazılarının bu işle ilgisi yok” açıklamasının samimiyetsiz olduğunu ifade eti. Görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin ve birçok kamu çalışanının kimliğinin devlet tarafından çok açık şekilde bilindiğini belirten Biçer, “Bunların başka birileri ile karıştırılma şansı yok. Siyasi otorite burada aslında başka birileri ile karıştırıyoruz diyerek, şuan oluşan toplumsal muhalefeti ve bu konu ile ilgili yürütülecek mücadelenin önünü kesmek gayret ediyor” dedi.

‘İktidar gerçekleri aklamaya çalışıyor’

İktidarın yurt dışından gelecek tepkilere karşı kendini samimiyetsiz açıklamalarla korumaya çalıştığını ifade eden Biçer, “Bu insanların kim olduğu bilindiği halde çoğunun geri döndürülmemesi ile ilgili işlemler yapılmaması düşündürücü. Ben İnsan Hakları Vakfı’nın başkanıyım. Beni başka biriyle karıştırmanız mümkün mü?” diyerek iktidarın sorumluluktan kaçamayacağının altını çizdi.

Barışı savunmaya ve saldırıları karşısında direnmeye devam edeceklerini dile getiren Biçer, insan hakları ihlallerine karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

‘Ülkeyi kaosa sürükleyenlerin maşaları var’

Açıklamaya tepki gösteren Prof. Dr. Zelal Ekinci de, Erdoğan’ın açıklamalarının tek tip düşüncenin ürünü olduğunu hatırlattı. Görevden alınan akademisyenlerin isimlerinin Üniversite Rektörlüğü tarafından verildiğini kaydeden Ekinci, “At izi, it izine falan karışmadı. Bunların hepsini bilerek yapıyorlar. Ülkeyi savaşa ve kaosa sürükleyenlerin maşaları var. Bu maşalar, rektörler ve idarecilerdir. Kendileri gibi düşünmeyen kimseyi kabul etmiyorlar” dedi.

Nazi Almanya’sını hatırlatıyor

Akademisyenlerin görevden alınmasıyla muhalif kesimlerin susturulması hedeflendiği değerlendirmesinde bulunan Ekinci, ülkede yaşananların Alman Nazi’sinden farksız olduğunu ve sorumluların yaptıkları karşısında yargılanacaklarını söyledi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir