Aramanın sona erdiği Özgür Halk bürosunda çalışanlarına gözaltı kararı

Özgür Halk dergisi merkez bürosuna yapılan polis baskını son buldu. Polis, büroda bulunan kitap, dergi, gazete ve teknik malzemelerin tümüne el konuldu.

İstanbul Beyoğlu’nda Özgür Halk dergisinin merkez bürosunun bulunduğu binaya yapılan polis baskını sona erdi. Derginin Ağustos sayısı gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yapılan baskında polis, büronun içini altüst etti. ÖHD’li avukatlar eşliğinde yapılan aramalarda, büroda bulunan kitap, dergi, gazete ve teknik malzemelerin tümüne el konuldu.

Baskın esnasında büroda bulanan Nedim Demirkıran’ın ise ifadesi alınmak üzere Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. Demirkıran’ın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacağı kaydedildi.

ZİNCİR: KÜRT BASINA YÖNELİK SOYKIRIM POLİTİKASI DEVAM EDİYOR

Aramanın ardından basına açıklamalarda bulunan Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Sinan Zincir, Özgür Halk Dergisinin Ağustos ayında çıkan sayısı hakkında “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hem toplatma hem binada arama kararı çıkarıldığı belirti. Dergi binasında yapılan aramalarda tüm kitapların, yayınlara, dergilere, gazetelere ve iki bilgisayar kasasına el konulduğunu aktaran Zincir, “Binada ne var ne yoksa el koydular” dedi. Binaya baskın düzenleyen polisin binada bulunan bekçi Nedim Demirkıran gözaltına alınıp Taksim Polis Karakoluna götürüldüğünü belirten Zincir, mahkeme kararında derginin künyesinde bulunan sorumlu yazı işleri müdürü başta olmak üzere tespit edilecek tüm dergi dağıtımcılara hakkında gözaltı kararı olduğunu söyledi. Kürt basınına dönük soykırım operasyonlarının devam ettiğini vurgulayan Zincir, “ Düşünceye bile tahammül edemiyorlar. Fikir ve düşünceyi ifade eden romanlardan, teorik kitaplara kadar her şeye el koydular. Hukuksuzca bir arama yaptılar” diye konuştu.

ERKAN: TEK TEK TUTUKLANSAK DA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ!

Özgür Halk dergisi çalışanlarıyla dayanışmak için aramanın yapıldığı noktada nöbet tutan HDP İstanbul İl Örgütü üyeleri adına söz alan HDP İl Örgütlenmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Feremez Erkan, dergiye yapılan baskını kınayarak, “Bugün tekrar, özgür basın geleneği olan bir dergi basıldı” dedi. Derginin basılmasına toplatma kararı olarak yansıtılsa da, nedenini tamamen siyasi olduğunu vurgulayan Erkan, “ 15 Temmuz ‘da bu ülkede bir darbe girişimi yapıldı ama bu darbenin gerçekten kime karşı yapıldığı gerçekten meçhul. Çünkü bu darbeyi yiyenler yine Kürtler, demokrasi güçler olduğu apaçık ortada. Kimler içeriye alınıyor FETÖ’cü mudur onu bilmiyoruz ama 15 Temmuz darbe girişimin sonrasında özellikle art arda gelen darbe silsilesinin hedefi hep Kürtler ve demokrasi mücadelesi yürüten kurumlar oldu. Bugünde böyle bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erkan, “Bu çok kolay yollarla elde edilebilir. Ama görünen o ki, ne hükümet ne de devlet bu konuda adım atmayacak. Tamamıyla her yerde olduğu gibi basında ve kamu kuruşlarında etnik temizlik sürüyor. Hükümet tekçi politikaları çerçevesinde AKP’li olmayan herkesi hedef seçiyor. Biz bunu kabul etmiyoruz ve kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Tek tek tutuklansak da, tek tek zindanlara tıkılsak da, tek tek bizim canımızı da alsalar bu konuda geri adım atmayacağız” diye konuştu. (Kaynak: ANF-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir