Cumartesi Anneleri 598.Hafta: KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

BASINA VE KAMUOYUNA
KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(598. Kez Galatasaray’dayız.)

Kırbayır ailesi Ardahan’ın Göle ilçesindeki Okçu köyünde yaşıyordu.

598a

 

12 Eylül askeri darbesinin ertesi günü olan 13 Eylül 1980 tarihinde askerler Kırbayır ailesinin evine baskın düzenledi. Kars Eğitim Enstitüsü’nde öğrenci olan oğulları Cemil Kırbayır’ı gözaltına aldı.

Cemil, önce Göle’ye, oradan da Kars Askeri Gözetimevi’ne getirildi. İşkencehaneye dönüştürülen okulu Eğitim Enstitüsü’nde işkence ile sorgulandı.

Kendisinden haber almak için bekleyen ailesine “ Firar etti, onu bir daha bize sormayın denildi ve Cemil’den bir daha haber alınamadı.

Ailenin ve İnsan Hakları Derneği’nin ısrarlı takibi ile 2011 yılında hazırlanan TBMM İnsan Hakları Komisyonu raporunda; Cemil Kırbayır’ın gözaltında öldürüldüğü ve bilinmeyen bir şekilde yok edildiği kararına varıldı.

Komisyonun tüm belge, bilgi ve beyanları göndererek suç duyurusunda bulunduğu Kars Cumhuriyet Başsavcılığı 5 yıldır sorumlular hakkında dava açmadı.

598. haftamızda ” Berfo Anne’nin bıraktığı yerden, 12 Eylül darbecilerinin cezasız bırakılan suçları unutulmasın diye mücadele etmeye devam edeceğiz.” diyerek buluşacağız.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

Tarih : 10 Eylül 2016 ( Cumartesi )
Saat : 12:00
Yer : Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

598
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir