Dolandırıcı hesap Mehmetçik Vakfı’na ait çıktı

Sosyal medyada “Cizre ve Silopi ile dayanışma kampanyası” adı altında yapılan paylaşımların TSK bünyesinde bulunan Mehmetçik Vakfı’na ait olduğu ortaya çıktı.

Sosyal paylaşım sitelerinde devlet güçleri tarafından yıkılan Cizre ve Silopi’ye yardım adı altında HDP logosu kullanılarak dolaşıma sokulan görselde yer alan bağış numarası, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Mehmetçik Vakfı’nın olduğu ortaya çıktı.

hdp-sahte-kampanyaSosyal paylaşım siteleri üzerinden devlet güçlerinin saldırıları nedeniyle yıkılan Cizre ve Silopi’ye Kurban Bayramı’nda bağış yapılması adı altında 8 Eylül tarihinde dolaşıma sokulan ve HDP logosunun kullanıldığı sahte görselde verilen bağış numarası olan 2582’nin Mehmetçik Vakfı’na ait olduğu ortaya çıktı. Söz konusu görselde “Devlet terörünün Cizre ve Silopi’de bıraktığı izleri temizlemeye gidiyoruz. Kurban bağışlarınızı Cizre ve Silopi’ye ulaştırıyoruz. Cizre yaz 2582’ye gönder” ibareleri yer alırken, HDP Genel Merkezi yaptığı açıklama ile kampanyanın kendileriyle alakası olmadığını ve itibar edilmemesi gerektiğini duyurmuştu.

Kimi sosyal medya hesaplarının aynı numarayı kullanarak Ramazan ayında dolaşıma soktuğu farklı bir görselde de “RAMAZAN yaz 2582’ye gönder. 1 ay boyunca bedava internet kazan” şeklinde ibarelerle yurttaşları dolandırdığı öğrenildi.

Mehmetçik Vakfı’nın dolandırıcılık için hazırladığı çakma kampanyalara ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

HDP yasal işlem başlatacak

HDP’nin sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, söz konusu hesabın kendilerine ati olmadığı, dolandırıcılar tarafında dolaşıma sokulduğunu bildirmişti. HDP logosunu kullanarak yapılan sahtekarlık parti tarafından yasal girişimlerin başlatılacağı belirtilmişti. (DİHA)

HDP’den sahte kampanyalara karşı uyarı

 

 
One thought on “Dolandırıcı hesap Mehmetçik Vakfı’na ait çıktı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir