Eğitim emekçilerine polis saldırısı – YENİLENDİ

Eğitim emekçilerinin kamudaki tasfiyeye karşı Diyarbakır’daki İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. 40’ı aşkın eğitim emekçisi darp edilip, yerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla 14 bin öğretmenin açığa alınması Amed’te (Diyarbakır) Eğitim Sen üyesi eğitim emekçileri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edilmek istenildi. 4 bin 500 öğretmenin açığa alındığı kentte, tepkilerini dile getirmek isteyen öğretmenler önce Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesine alınmadı. Bunun üzerine müdürlük karşısındaki market önüne geçen öğretmenler, açıklama yapmaya hazırlandığı sırada polis önce coplarla daha sonra tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı.

Öğretmenler saldırıya, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile karşılık verirken, polisler hedef aldıkları öğretmenleri coplarla ve yumruklarla darp etti. Yine bir çevik kuvvet polisi, gaz bombasını hedef alarak öğretmenlere attı.

Gözaltına alınan 40’ı aşkın öğretmen polis araçlarına götürülürken, açıklama yapılan noktadaki markete giren öğretmenler de içeri giren polislerce darp edildi. Basın mensuplarını da hedef alan polis, bir çok kamerayı kullanılamaz hale getirdi. Saldırı sırasında marketteki müşteriler de darp edildi.

Polisin saldırısında Eğitim Sen Şube Eşbaşkan Nuri Özdemir de feci biçimde darp edildi. Çok sayıda polisin saldırdığı Özdemir, önce sürüklenerek polis aracına, ardından ise olay yerine gelen ambulansa konularak hastaneye kaldırıldı. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir