Emniyet’ten CPT öncesi ‘Gizli’ talimat: İşkence izlerini silin

Emniyet Genel Müdürlüğü, bağlı birimlerine gönderdiği “Gizli” ibareli ivedi talimatla, CPT heyetinin ziyareti öncesi gözaltı yerlerindeki baskı ve işkence izlerinin silinmesini istedi.

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Türkiye’deki cezaevlerinde ve gözaltı süreçlerinde son dönemlerde yaşanan hak ihlallerini incelemek amacıyla yaptığı ziyaret öncesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Gizli” ibareli ivedi talimat verdiği ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Mülkiye Başmüfettişi ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Vekili Ali Baştürk imzasıyla “Gizli” olarak gönderilen talimatta, CPT heyetinin spontane ziyaret gerçekleştirebileceği bu yüzden de gözaltı yerlerinin uygun hale getirilmesi istendi. Talimat yazısında, darbe girişimi sonrasındaki operasyonlara ilişkin uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından açıklamalar ile uluslararası medya da çıkan haberler hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nda toplantı

25 Ağustos 2016’da Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen “Koordinasyon Toplantısı”nda CPT’nin 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasından Türkiye’ye ziyarette bulunacağı ve bu ziyaretler sırasından Türkiye genelinde herhangi bir gözaltı merkezine spontane olarak ziyaretler gerçekleştirebileceği kaydedildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de, bu ziyaret öncesi kötü muamele görüntülerinin heyete yansımaması için talimat verdi.

İşte emniyetin ‘gizli’ talimatı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs‘ün dün akşam gözaltına alınmadan önce Twitter hesabından paylaştığı Emniyet’in “Gizli” ibareli ivedi talimatı şöyle:

“Ülkemizde 15/07/2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrasında yürütülen soruşturmalarla ilgili olarak uluslar arası kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan açıklamalar ile yabancı medyada yer alan haberler konusunda yapılabilecek iş ve işlemlere ilişkin 01/08/2016 tarihinde Adalet Bakanlığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında dile getirilen hususlar ilgi yazı ile bildirilmişti.

Bu defa, 25/08/2016 tarihinde Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen “Koordinasyon Toplantısı”nda Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin 28/08-06/09/20116 tarihleri arasında Ülkemize bir ziyarette bulunacağı ve ziyaret esnasında ise Ülkemiz genelinde herhangi bir gözaltı merkezine spontane olarak ziyaretler gerçekleştirebileceği hususu belirtilmiştir.

Bu kapsamda gözaltı birimi olarak spor tesisleri vb. yerlerin mümkün olduğunca kullanılmamasına özen gösterilmesi, gözaltı iş ve işlemlerinde mevcut yasal ve uluslar arası standartlara göre hareket edilmesi ve bütün gözaltı birimlerini anılan ziyarete uygun hale getirecek düzenlemelerin ivedilikle yapılması hususunda;

Gereğini rica ederim.”

cpt-ziyareti-emniyet-iskence
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir