HDP Ankara İl Eşbaşkanı Kaya: OHAL’le istisnaları kaide yapıyorlar

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Birsen Kaya, evlerinin gece yarısı basılmasını partileri üzerinde kumpas hazırlığı olarak değerlendirdi. OHAL’le birlikte istisna olanın kaide haline getirilmeye çalışıldığını kaydeden Kaya, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir. OHAL’i fırsata çevirdikleri çok açık. Ne yaparsak yanımıza kar mantığıyla hareket ediyorlar” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ü gözaltına almak için yapılan ev baskınında bir başka hukuksuzluk daha yaşandı. HDP Ankara İl Eşbaşkanı Birsen Kaya’yla birlikte kalan Altınörs’e yönelik gözaltı kararına rağmen, baskın sırasında Kaya’nın cep telefonuna, notlarına da el konuldu. ETHA’ya bilgi veren Birsen Kaya, “OHAL’li fırsata çeviriyorlar. OHAL’le birlikte istisnalar kaideyi kuruyor. İstisna durumunu kaide olarak hayatımıza yerleştirmeye çalışıyorlar” diye tepki gösterdi.

Alp Altınörs’ün yaşadığı yer, aldığı görevler, yaptığı işlerin hepsinin bilinmesine rağmen gece yarısı evlerinin basılarak gözaltına alınmasını partilerine yönelik saldırılar zincirinin bir parçası olduğunu vurgulayan Kaya, aramalar sırasında da suçun şahsiliği ilkesine aykırı davranıldığını söyledi. Kaya, “Evin aynı zamanda Ankara İl Eşbaşkanı’nın evi olduğunu söyledim. Kararda Altınörs’ün gözaltına alınmasına ek olarak, eşinin ve çocuğunun da varsa cep telefonlarına, dijital eşyalarına el konulabilir maddesi vardı. Suçun şahsiliğine aykırı olarak benim eşyalarıma da el koyma kararı konulmuş” dedi.

Polisin eve suç üretmek için geldiğini söyleyen Kaya, “12 Eylül dönemindeki traji-komik tabloyla karşılaştık. Bir askeri darbede ne yaşanırsa aynı şeyleri yaşıyoruz. Darbeye karşı olanlar darbe uygulamalarını hayata geçiriyor. Suç üretmek için gelmişler. Kitaplara, dergilere, notlara el koydular. Vekilimiz Ayhan Bilgen ile üç avukat da aramalar sırasında yanımızdaydı. Avukatların arama hukuksuzluğunu tutanağa geçirmek istedi. Avukatlara müdahale ettiler” diye konuştu.

Gece yarısı baskınını partilerine yönelik kumpas hazırlığı olarak değerlendiren Kaya, “Ankara’da, Sultanahmet’te katliamlarından sorumlu DAİŞ’liler bırakılırken, katliamda yaşamını yitirenlerin cenaze törenine katılmak suç olarak gösteriliyor. Partimizin eş genel başkan yardımcısının evine operasyon düzenleniyor. Suç unsuru varsa dava açılır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. OHAL’i fırsata çevirdikleri çok açık. Ne yaparsak yanımıza kar mantığıyla hareket ediyorlar” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir