HDP Sözcüsü Bilgen: Altınörs’ün gözaltı kararı ciddiyetsiz ve hukuksuz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün gözaltına alındığı sırada yanında bulunan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, gözaltı kararının ciddiyetsiz ve hukuksuz olarak niteledi. Altınörs’ün hukuksuzluğa tepki olarak açlık grevine başladığını duyuran Bilgen, saldırıların sivil siyasetin önünü kesmeye yönelik olduğuna dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, gece saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ise Tokat’ta 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden HDP Tokat İl yöneticisi Zakir Karabulut’un cenazesinde yaptığı konuşma.

Tokat Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen gözaltı kararından sonra Altınörs’ün evi polis tarafından basıldı. Polis araması devam ederken, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ile parti yöneticileri Altınörs’ün evine gitti. ETHA’ya yaşananlarla ilgili bilgi veren Ayhan Bilgen, Altınörs’e yönelik gözaltı kararının tamamen hukuksuz olduğuna dikkat çekti. “Eş Genel Başkan Yardımcımız partimizin verdiği bir görevle 10 Ekim şehitlerinin cenaze törenine katılmıştır. Bütün görevi belli olan arkadaşımız ifadeye çağrılabilirdi. Ancak bunlar yapılmamıştır” diyen Bilgen, gözaltı kararının bundan sonra izlenecek saldırı siyasetinin izlerini verdiğini söyledi.

Bilgen, “Evde partimize ait kitaplara, belgelere, raporlara suç unsuruymuş gibi el konuldu. Sur, Cizre ile ilgili hazırladığımız belgelere el konuldu. Parti faaliyetlerimiz kriminalize ediliyor. Gözaltı kararında DHKP-C’yle ilişkilendirme var. Her tarafı ciddiyetsiz. Her tarafı hukukun en temel ilkelerinden muaf bir anlayış” diye konuştu.

OHAL’le birlikte artan saldırılarla sivil siyasetin önünü tıkamaya çalışan siyasi iktidar anlayışı olduğunu vurgulayan Bilgen, “Yöneticilerimiz gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Partimizin fiilen çalışmasının önüne engel çıkarılıyor. Bu saldırılar sadece partimize yönelikmiş gibi algılanmamalı. Bu saldırılar tüm topluma yönelik olduğunu herkes anlamalıdır. Bunun için de ortak bir duruş sergilenmelidir” dedi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Alp Altınörs’ün hukuksuzluğa karşı açlık grevine başladığını duyurdu.


 

HDP Eş Başkan Yardımcısı Altınörs gözaltına alındı

Altınörs hakkında Tokat’ta 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden HDP il yöneticisi Zakir Karabulut cenazesinde yaptığı konuşma nedeniyle Tokat Sulh Ceza Mahkemesi tarafından gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Altınörs’ün evini basan polis yaklaşık iki saat boyunca arama yaptı. HDP’nin Cizre ve Sur’a ilişkin hazırladığı raporlara el koyan polis, Altınörs’ü gözaltına aldı.

Bu arada arama yapıldığı sırasında HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ile HDP PM ve MYK üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi Altınörs’ün evine gitti. Ancak polis, sadece Bilgen’in içeri girmesine izin verdi.

Altınörs’ün gözaltına alınması tepkiyle karşılandı

Altınörs’ün gözaltına alınması tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada çok sayıda kişi #AlpAltınörsSerbestBırakılsın hashtagıyla mesajlar paylaşmaya başladı. 10 Ekim barış şehitlerinin cenazelerinin katılmanın suç değil insanlık görevi olduğu belirtilen mesajlarda Altınörs’ün serbest bırakılması istendi.

Twitter’da #AlpAltınörsSerbestBırakılsın hashtagıyla yer alan mesajlardan bazıları şöyle:
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir