Sûr Belediyesi polis ablukasında

Kayyım atandığı ileri sürülen Sûr Belediyesi, dünden bu yana polis ablukasında. Görevlerinin başında olduklarını vurgulayan Belediye Eşbaşkanvekili Azize Değer Kutlu, “Halk iradesiyle geldik, ancak halk iradesiyle gideriz” vurgusu yaptı.

Kayyım atandığı açıklanan, ancak Diyarbakır Valiliği’nin henüz bu yönde bir kararı olmadığı belirtilen Diyarbakır’ın merkez Sûr Belediyesi polis tarafından ablukaya alındı. Polise ait TOMA ve Ford Rangerlerin bekletildiği belediye etrafında çevik kuvvet ekipleri de konuşlandırıldı. Kayyım ihtimaline dair görüştüğümüz Belediye Eşbaşkanvekili Azize Değer Kutlu, ilçelerinde bir yıldır yasak ve talanın sürdüğünü dile getirdi.

Kutlu, “Devlet Sur ile ilgili bizim içinde olmadığımız birçok proje hazırladı. Projelerini rahat bir biçimde hayata geçirmek için bizi ortadan kaldırmak istiyorlar” vurgusu yaptı.

‘Demokrasilerde halk iradesine saygı vardır’

Demokrasinin en temel kurallarından birinin de halk iradesine saygı duymak olduğuna değinen Kutlu, halkın oyları ile göreve gelenlerin yine halkın oyları ile gidebileceğini, ancak Türkiye’de bu kabulün kendileri için geçerli olmadığı değerlendirmesi yaptı.

‘Biz buradayız’

OHAL nedeniyle hukuki yollara başvuramadıklarına dikkat çeken Kutlu, “Biz dün meclis üyelerimizle birlikte sabaha kadar buradaydık. Zaten şu ana kadar hiçbir resmi belge bize ulaşmış değil. Biz halk iradesiyle buraya geldik, biz buradayız ve işimizin başındayız” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir