10 Ekim anmasında çağrı; ‘Herkesi gelecek ay Ankara Garı önüne bekliyoruz’

Ankara 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler 11’inci ayda Gar önünde anıldı. Yaşamını yitirenlerin yakınları “Onların bıraktığı bayrağı biz kaldıracağız” diyerek yıldönümü anmasına çağrıda bulundu. 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Çoşkun, gelecek ay katliamın yıldönümü olduğnu hatırlatarak “Herkesi gelecek ay Gar önüne bekliyoruz” dedi.

Ankara 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler 11’inci ayında anıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği tarafından Gar önünde düzenlenen anmaya, Katliam’da yaşamını yitirenlerin ailesi, dostları ile birçok demokratik kitle örgütü katıldı. Etkinlikte bulunan yurttaşlar, Katliam’da yaşamını yitirenlerin fotoğraflar ile kızıl karanfiller taşıdı. Torunu Korkmaz Tedik’in fotoğrafını taşıyan babaanne Tedik’in her ay olduğu gibi bu anmada da güçlükle ayakta durması dikkat çekti.

Yıl dönümünde buluşalım

İlk olarak 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Çoşkun yaptığı konuşmada, aylardır “adalet” beklentisi içinde olduklarını, ancak bunun karşılanmadığını ve acılarının ilk günkü kadar taze olduğunu dile getirdi.

Gelecek ay Katliam’ın yıl dönümü olduğunu anımsatan Çoşkun, “Bu gün sesimiz bir çıkıyorsa gelecek ay beş çıkmalı. Bu zor değil. Hepimiz sınanıyoruz. Herkesi gelecek ay Gar önüne bekliyoruz” çağrısı yaptı.

‘Onların bayrağını biz taşıyacağız’

Daha sonra Katliam’ında yaşamını yitiren İstanbul Üniversitesi öğrencisi Güney Doğan’ın babası duygularını ifade etti. Baba Doğan, Güney’in barış için Ankara’ya geldiğini ifade ederek, “Ama gerici, faşist dikta, barış sesini hazmedemedi. Çocuğum arkadaşlarıyla katledildi. Ama onlar öldürdükçe biz çoğalacağız. Onların bıraktığı bayrağı biz kaldıracağız, daha ileriye taşıyacağız. Devrim ve barış bir gün gelecek” diye konuştu.

Katliam’da yakınlarını kaybedenlerin avukatlarından Sevinç Hocaoğulları da, 7 Kasım’da Katliam davasının ilk duruşmasının görüleceğini hatırlattı ve sorumluluğu olan, rol alan emniyet ve devlet görevlilerinin yargılanması gerektiğini ifade etti. (DİHA)

Fotoğraflar: Seyri Sokak
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir