6 ilin valisi değişti, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Selami Altınok getirildi

Valiler kararnamesi yayınlandı. 6 ilin valisi değişti, 4 vali merkeze alındı. Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz merkez valisi oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü görevine, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok atandı. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar merkez valisi olurken, Ankara Valiliği görevine ise Hatay Valisi Ercan Topaca atandı.

Artvin Valisi Muhterem İnce de İçişleri Müsteşarı oldu.

OHAL kapsamında yeni Kanun Hükmünde Kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı. 10 Eylül 2016 tarihli ve 29 bin 827 sayılı Resmi Gazete yayımlandı.

Uzun zamandır beklenen valiler ve emniyet müdürleri atamaları yapıldı.

Resmi gazetenin bugünkü mükerrer sayısında yayınlanan emniyet müdürleri ve valilerin atanmasına ilişkin kararnamelerle Valiler ve emniyet müdürlerine ilişkin olarak hazırlanan kararname yayımlandı.

Buna göre Celalettin Lekesiz merkeze çekildi yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne getirildi.

17-25 Aralık sürecinde savcılık-hukuk kararlarını uygulamayan Selami Altınok; 

1966 Erzurum doğumlu Selami Altınok, Kasım 2015’te yapılan Türkiye genel seçimleri öncesinde, 28 Ağustos 2015 itibariyle Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan geçici seçim hükümetinde İçişleri Bakanı olarak yer aldı.

Altınok, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu. Akkışla Kaymakam Vekilliği, Almus, Güroymak, Erciş, Terme ve Serik Kaymakamlıkları, Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptı.

Ağustos 2012 tarihi ve 2012/3511 sayılı kararnameyle Aksaray Valisi olarak atandı.

17 Aralık 2013’teki “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” sürecinde görevden alınan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın yerine vekaleten atandı. 16 Şubat 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle merkez valisi oldu ve asaleten İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine getirildi.

Başbakanlık uçağıyla İstanbul’a gelmişti

Selami Altınok 20 Aralık 2013’te, önce Ankara’da o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’la görüşmüş, ardından Erdoğan’la beraber Başbakanlık uçağıyla İstanbul’a gelmişti. Selami Altınok, yine o dönem İstanbul Valisi olan Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitmiş ve atandıktan bir kaç saat sonra yeni görevine başlamıştı. Selami Altınok ile o dönem İstanbul Valisi olan Hüseyin Avni Mutlu yaklaşık 3 saat İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüşmüştü.

Çapkın ve Mutlu artık cezaevinde

Altınok’un İstanbul mesaisinde birlikte çalıştığı Mutlu ve yerine geldiği Çapkın şimdi cezaevinde.

İstanbul’da 2010-2014 yılları arasında Valilik yapan Hüseyin Avni Mutlu, Gülen örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan 246 mülki amir arasında yer alıyordu. Mutlu daha sonra Gülen örgütünün mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 2009 – 2013 yılları arası İstanbul Emniyet Müdürü görevini yürüten Hüseyin Çapkın da tutuklu.

valiler-kararnamesi
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir