Açlık grevi direnişi 6. gününde

Sağlığı ve güvenliğinden endişe edilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşülmesi talebiyle 50 direnişçinin başlattığı açlık grevi 6. gününde.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle DBP Amed İl örgütü  binasında 5 Eylül’de DTK, HDK, KJA, DBP ve HDP öncülüğünde 50 gönüllünün başlattığı açlık grevi 5’nci günü coşku ve moralle kapatırken, 6’ncı gününde devam ediyor. Her sabah saat 10.00’da ziyaret saatinin başlamasıyla direnişçiler, eylem yeri olan Vedat Aydın Konferans Salonu’na geçerek ziyaretleri kabul ediyor.

Eylemin 5’nci gününde Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevi Direnişçileri’ni HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi İdris Baluken, Dersim Evlatları Ocağı Pirleri, THİV Amed Şubesi yöneticileri, DİAY-DER üyesi Seydalar, tiyatrocu, sinemacı, sanatçı, yazar ve binlerce kişi ziyaret etti.

Almanya’nın Dresden kentinde bulunan Kürt Derneği üyeleri ve dostları Heidi Franzke ve Achin isimlerinden oluşan heyet, Açlık Grevi Direnişçileri’ni ziyaret etti. Heyeti, açlık grevindeki HDP Wan Milletvekili Nadir Yıldırım ve Riha Milletvekili Dilek Öcalan karşıladı. Heyet, Öcalan hakkında direnişçilerden bilgi aldı.

Öcalan’ı anlatacaklar

Yıldırım, heyete Öcalan üzerindeki tecridin Almanya kamuoyu ve kurumlarıyla paylaşması talebinde bulundu. Heyet üyeleri Öcalan’ın çok önemli bir şahsiyet olduğunu vurgulayarak, Öcalan’ı ve Kürtlerin mücadelesini yakından takip ettiklerini ifade etti. Heyet son olarak Öcalan’ın yeğeni olan Dilek Öcalan ile hatıra fotoğrafı çekmesi dikkat çekti.

Stranlarla halaya durdular

Öte yandan açlık grevi eylemini ziyaret eden Şırnak’ta katledilen Hacı Lokman Birlik’in ağabeyi Mehmet Birlik, seslendirdiği stranlarla direnişçilere moral verdi.

Batman’da faaliyet yürüten Navenda Çanda Mizgîn sanatçısı Adil Aslan’ın da seslendirdiği şarkılarla direnişçiler halaya durarak, 5’inci günlerini sonlandırdı.

Tutsaklar direnişi selamladı

Başta Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi olmak üzer bir çok cezaevindeki tutsaklar, Açlık Grevi Direnişçilerini selamladı.

Gün içerisinde “Ada’ya Notlar” adlı deftere yoğun bir ilgi olup ve ziyaretçiler Öcalan’a olan bağlılık duygularını yazarak not etti. (Kaynak: ANF-DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir