‘AKP 12 Eylül’ü arattırmıyor’

12 Eylül Askeri Darbesi mağdurları, AKP’nin şuanda ülkede 12 Eylül’ü aratmayan bir sivil darbe yaşattığını vurgulayarak, darbeye karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.

Türkiye’de 12 Eylül 1980’de ilan edilen askeri darbede mağdurları yurttaşlar, darbeyi bir kez daha lanetlediklerini belirtirken, AKP’nin şuanda ülkede 12 Eylül’ü aratmayan bir sivil darbe gerçekleştirdiğini söyledi. Askeri Darbe sürecinde cezaevinde olduğunu belirten Hasan Erbil, darbe döneminde cezaevlerinde baskı ve saldırıların dozajının daha da artırıldığını dile getirdi. O dönemde tutsakların koğuşlar işkence edilerek veya silahla vurularak katledildiğini hatırlatan Erbil, “O dönemler çok vahşi dönemlerdi. Devlet o dönemde cezaevlerin resmen katliam yaptı” diyerek yaşadıklarını özetledi.

‘Bu bir sivil darbedir’

Cezaevinde işkenceye maruz kaldığını ve askerlerce vurduğunu dile getiren Erbil, “O dönem ile bu dönem arasında cezaevleri konusunda büyük bir fark var. O dönemde bir Diyarbakır Cezaevi gerçeği var. Bir de Adana Kiremithane Cezaevi’nde Arka Sol Siyasi koğuşundaki katliam var. Ahmet Savaş, 15 yaşındaki Erdem Turan ve Mete adlı tutsak katledildi ve 98 tutsak yaralandı. Şuanda da cezaevlerinde baskı var ama bizim yaşadığımız o dönem kadar değil. Şuanda bir darbeyi yaşıyoruz. Bu sivil darbeye topyekûn mücadele etmemiz gerekir” diye konuştu.

’12 Eylül’ü aşan bir dönemdeyiz’

Darbenin mağdurlarından HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Yaşar Demir de, AKP tarafından şuan sivil bir darbenin yaşandığını söyledi. O dönemde onlar arkadaşlarının idam sehpalarında ve işkence tezgahlarında katledildiğini ifade eden Demir, “12 Eylül Askeri Darbesi’ni de aratan bir sivil darbe ile karşı karşıyayız. AKP tüm muhalif kesimlere yönelik bir cadı avı başlatmış durumdadır. Binlerce kamu emekçisi açığa alınarak, ihraç ediliyor. Cezaevlerindeki baskılar gün geçtikçe artıyor” diye belirtti.

‘AKP halkın yan yana gelmesini istemiyor’

Bu sürece karşı tüm kesimlerin mücadele hattını daha da güçlendirmesi gerektiğini dile getiren Demir, “Bizler 12 Eylül mağdurları olarak bu darbeye karşı mücadele edeceğiz. Tüm kesimlerin bu süreçte yan yana gelmesini istiyoruz” dedi.

12 Eylül Askeri Darbesi öncesi ve sonrası yaşanan katliamlarda 5 bine yakın insanın katledildiğini hatırlatan Halkevleri GYK üyesi Yasin Aytaç da, bu darbe sonucu neoliberal sistem koşullarının uygulanmaya çalışıldığını ifade etti.

‘Savaşa karşı mücadele büyütülmeli’

AKP’nin ülkede sivil bir darbe yaşattığını vurgulayan Aytaç, “Fili diktatöryal bir atmosfer oluşturularak Kürt halkı ile yeniden bugüne kadar görülmemiş bir savaş başlatıldı” dedi. Özyönetim direnişleriyle şehirlerin yakılıp, yıkıldığını hatırlatan Aytaç, 15 Temmuz darbe girişimini kendi lehine çeviren AKP’nin tüm muhalif kesimlere savaş açtığını aktardı. AKP’nin Meclis’i tasfiye edip OHAL ilan ettiğini söyleyen Aytaç, bu savaş uygulamalarına karşı tüm kesimlerin mücadeleyi daha da büyütmeye çağırdı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir