‘Darbecilerle hesaplaşmayan bir toplum darbeye mahkumdur’

12 Eylül 1980 darbesinin 36. yıldönümü öncesinde yapılan açıklamada, Saray/AKP cuntasının 15 Temmuz bahanesiyle giriştiği diktatörlük inşasına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin 36. yıldönümü öncesinde Taksim Kazancı Yokuşu’nda basın açıklaması yapıldı.

78’liler Girişimi, HDP, EHP, YSGP, Karşı Sanat Çalışmaları, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği tarafından yapılan eylem. 1977 1 Mayıs şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı.

Eylemde, “12 Eylül’den 15 Temmuz’a ve sonrasına darbelere hayır. Darbecilerle hesaplaşmayan bir toplum, darbe üstüne darbe yemeye mahkumdur” yazılı pankart açıldı.

Eylemde açıklama yapan Nimet Tanrıkulu, Türkiye tarihinde yaşanan darbeleri hatırlattı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında siyasi iktidarın ilan ettiği OHAL’e dikkat çekti. 15 Temmuz sonrası parlamentonun devre dışı bırakıldığını söyleyen Tanrıkulu, “Devletin yeniden yapılandırılmasını dar bir çekirdek kadro sürdürüyor. Bu da darbe girişiminin katmanlaşarak sürmesine ve darbelerin birbirini takip etmesine yol açıyor” dedi.

Kamuoyuna çağrı yapan Tanrıkulu, “Darbecilerle hesaplaşmayı ve demokrasiyi kurmayı beceremeyen bir toplum, darbe rejimi üzerine oturan bir siyasi iktidar, darbe üstüne darbe yemeye mahkumdur” diye konuştu.

‘DARBELERLE YÜZLEŞİLMELİ’

Eylemde söz alan HDP İl Eş Başkanı Aysel Güzel de 12 Eylül darbesiyle henüz yüzleşilmediğini söyledi. Güzel, “Darbelere yüzleşmediğimiz sürece darbe mekaniği her zaman işler” dedi. Diyarbakır’da 50 Kürt siyasetçinin sürdürdüğü açlık grevine işaret eden Güzel, açlık grevini desteklediklerini kaydetti.

12 Eylül darbecilerinin yargılandığı davayı takip eden avukat Ömer Kavili ve EHP Genel Sekreteri Emre Öztürk de birer konuşma yaptı, darbelere karşı mücadele çağrısı yaptı.

Eylemin sonunda Diyarbakır’ad 50 Kürt siyasetçinin başlattığı açlık grevinin desteklendiği vurgulandı, hükümete kalıcı ve gerçek bir barış için Abdullah Öcalan ile görüşme çağrısı yapıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir