GABB: Halk da belediyeler de sonuna kadar direnecek

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, kayyım için “Halkın da belediyelerin de direnme hakkı vardır. Bu hak sonuna kadar kullanılacaktır” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesindeki belediyelere kayyım atma girişimlerini çıkardıkları Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile hızlandıran AKP hükümeti, 15 gün içerisinde 28 belediyeye kayyım atayacağını duyurdu. Konuyu değerlendiren Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ve Şirnex Belediyesi Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, AKP’nin diğer iktidarlar gibi yenileceğini vurguladı.

‘KHK’ler ile hukuk ters yüz edildi’

Kadırhan, daha önce normal bir torba yasa tasarısı ile getirilmeye çalışılan belediyelere kayyum atamanın Meclis’ten geçirilmediği, 15 Temmuz darbe girişimi ile beraber fırsatçılık yapan AKP’nin bu yasayı KHK ile geçirdiğini hatırlatarak, “Bu madde ile daha önce başkanları görevden alınmış belediyelere kayyumun yolunu da açıyor. Aslında bu genel hukuk ilkelerine ters bir şey, çünkü hukukta geriye yürümezlik ilkesi vardır yani yürürlüğe girdikten sonrakileri etkiler. Geçici bir madde ile bunun da önü açılmış oldu. Dolayısıyla hukukun bütün ilkeleri ters yüz edildi. Hukukun evrensel ilkeleri de göz önüne alınmadan KHK ile bu düzenleme yapıldı” dedi.

‘Tehditlere boyun eğseydik 106 belediyeye sahip olmazdık’

Kadırhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kürt demokratik kurum siyasetçilerine yönelik “Ya herro ya merro” sözlerini sokak ağzı ile yapılmış tehditlere benzeterek, kendilerinin tehditlere hiçbir zaman boyun eğmediklerini vurguladı. Kadırhan, “Eğer tehditlere boyun eğseydik şimdi 106 belediyeye sahip olmazdık. İktidarlar her dönem bizleri, bizim temsil ettiğimiz siyasi hareketi bastırmaya çalışmışlardır ama bu hareket daha büyüyerek onların baskılarını boşa çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

‘Kürt halkının kazandığı belediyeler mevziidir’

Kendilerinin ve halkın kazandığı belediyeleri “mevzii” olarak değerlendiren Kadırhan, her türlü tehdide ve hileye rağmen belediyeleri büyük mücadeleler sonucunda kazandıklarını ifade etti. Kadırhan, “Belediyeler halkın kurumlarıdır ve bu kurumları biz de halk da kolay kolay kayyımlara teslim etmeyeceğiz. Kayyım bizler açısından tanınmayacak. Kayyımın Kürdistan belediyelerinde çalışamayacağını düşünüyoruz” dedi.

‘Mücadeleyle darbe boşa çıkarılacaktır’

AKP ve Erdoğan’ın 15 Temmuz’dan sonra sürekli olarak halkın direnişinde bahsettiğini hatırlatan Kadırhan, KHK’lerle de getirilen kayyımların Kürt halkı için bir darbe olduğunu söyledi. Kadırhan, şunları kaydetti: “Nasıl Erdoğan bir seçilmişse; bu halkın da belediye eşbaşkanları seçilmiş insanlardır. Onlara yönelik hukuksuz bir girişim darbe girişimidir. Dolayısıyla 15 Temmuz’dan da yola çıkarak, halkın da belediyelerin de direnme hakkı vardır. Her yönüyle de bu hakkı sonuna kadar kullanacaklardır. Herkesin de bunu böyle bilmesi gerekir.”

Kadırhan, Botan halkının her türlü mücadeleyi yürüterek, AKP faşizminin Kürdistan’da uyguladığı darbe ve çöktürme planını boşa çıkaracağının altını çizdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir