Gözaltındaki Altınörs hakkında TMŞ-Anadolu Ajansı işbirliği

Anadolu Ajansı, 10 Ekim barış şehidi Zakir Karabulut’un cenazesine katıldığı için gözaltına alınan HDP Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs ile ilgili ‘sahte delil üretme’ haberlerine başladı. AA, cenazede yaptığı konuşmada “Söz veriyoruz barışı bu ülkeye getireceğiz” diyen Altınörs’ün “Zakir’in kanı yerde kalmamalı” dediğini ve “örgüte eleman kazandırdığı” iddiasıyla gözaltına alındığını öne sürdü.

Saray rejiminin yayın organına dönüşen Anadolu Ajansı, iki gündür gözaltında tutulan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs ile ilgili düzmece iddialar içeren hedef gösterici bir haber yayımladı.

aa-tms-alp-altinors-suc-uretme

8 Eylül akşamı geç saatlerde evine baskın düzenlenen Altınörs, Ankara’da darbe girişimi sonrasında gözaltına alınanların tutulduğu voleybol sahasına götürülmüş, “otur-kalk” emirlerine uymadığı gerekçesiyle fiziksel işkenceye maruz kalmıştı.

Bugün 11. ayına giren 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden HDP Tokat il yöneticisi Zakir Karabulut’un cenazesine katıldığı için gözaltına alınan Altınörs, hakkındaki kararın çıkarıldığı kent olan Tokat’a götürüldü.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı’nın gözaltına alınması büyük bir tepki ile karşılandı. Kamuoyunda ve sosyal medyada tepki mesajları sürerken, Altınörs’ün gözaltına alınmaması durumuna dün katılacağı etkinliğin organizatörleri de İtalya’da protesto açıklaması yaptı.

Altınörs’ün gözaltına alınmasına yönelik büyük tepki üzerine, Anadolu Ajansı polis fezlekelerini esas alan bir karalama haberi servis etti. AA, TMŞ fezlekelerinden alıntılı haberinde, Altınörs’ün “terör örgütüne üye olma ve eleman temin etme” iddiasıyla gözaltına alındığını öne sürdü.

Tokat’ta öğrencilere yönelik polis operasyonunda gözaltına alınan Z.U isimli kişiden zorla alındığı yada polisler tarafından hazırlandığı tahmin edilen ifadede; cenaze töreninin ardından Altınörs ile HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat’la birlikte ormanlık alanda toplantı gerçekleştirildiği, örgüte katılım çağrısı yapıldığı öne sürüldü.

Altınörs Bitlis’te gerçekleştirilen cenaze töreninde bir konuşma yapmış ve şunları ifade etmişti: “Barışı baltalamak isteyenlere inat mücadelemizi yükselteceğiz. Bunu yapanlar barışı istemeyen devletin ta kendisidir. Barış şehitlerimize söz veriyoruz barışı bu ülkeye getireceğiz.”

AVUKAT TOMBUL: BU HABER DELİL VE SUÇ ÜRETME ÇABASI

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Can Tombul, müvekkilli Altınörs hakkında yapılan haberi, “delil ve suç üretme çabası” olarak değerlendirdi. Tombul, “Siyasi polisin sıkça kullandığı bir yöntem. Müvekkillimiz hakkında delil üretme girişimi var. Birçok dosyada bunları gördük. Ya gizli tanıkla ya da polis ifadeleriyle hedef gördükleri kişilere yöneliyorlar” diye konuştu.

Müvekkillinin gözaltında fiziksel işkenceye maruz kaldığını kaydeden Tombul, OHAL kararnameleri gerekçe gösterilerek Altınörs’le görüşmelerinin de engellendiğini kaydetti.

Tokat Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada dosya üzerinde gizlilik kararı olduğunu hatırlatan Tombul, “Dosya müvekkilimiz ve biz avukatlarından gizlenirken, bu şekilde basına servis yapılması, düşman hukukunun uygulandığını göstermektedir” diye konuştu.

‘SUÇ ÜRETMEK İÇİN GELMİŞLERDİ’

HDP Ankara İl Başkanı Birsen Kaya, ev baskınına ilişkin ETHA’ya verdiği demecinde “Polisler suç üretmek için gelmişlerdi” sözleriyle yaşananları aktarmıştı. (ETHA)

aa-tms-alp-altinors-suc-uretme
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir