HDP: Alp Altınörs derhal serbest bırakılmalı

HDP’li Aysel Tuğluk, Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını ve derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

alp-atinors-gozalti

Tuğluk, Altınörs’ün evine yapılan baskın sırasında gözaltı olayına dair görüntü alınmasının engellendiğini, cep telefonu ile görüntü alanların darp edilerek aldıkları görüntülerin sildirildiğini aktardı. “TEM şube ekiplerinin görüntü alanlara yönelik, ‘senin özgürlüğün benim özgürlüğümün başladığı yerde biter’ sözleri de evde keyfi arama yapıldığının işaretleridir. Ayrıca sadece Alp Altınörs hakkında gözaltı kararı olmasına rağmen eşinin bilgisayarı, telefonu ve evdeki tüm kişisel eşyaları da aranmıştır” diyen Tuğluk, “Gözaltı kararı ile ilgisi bulunmayan yasal ve süreli yayınlar, parti çalışmalarında kullanılan Sur ve Cizre raporları gibi dokümanlar da polislerce aramaya konu edilmiştir” diye ekledi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs’e işkence

‘BU SALDIRILARI KABULLENMEYECEĞİZ’

Tuğluk, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Bu gözaltı kararı o kadar mesnetsizdir ki, operasyonu yapan iktidar çevreleri Anadolu Ajansı aracılığıyla ‘bir şüphelinin verdiği ifadeye göre gözaltına alındı’ gerekçesini uydurarak kamuoyuna servis etmektedirler. Uydurma gerekçe yaratma çabaları son derece maksatlıdır.

Bu gözaltı aynı zamanda demokratik siyaset alanına ve partimizin bu alandaki faaliyetlerine yönelik bir saldırıdır. İkametgâhı belli ve her gün kamuoyu önünde olan bir kişinin çağrı kağıdı ile ifadeye gitmesi olanaklı iken, evine yapılan baskın ile gözaltına alınması demokratik siyaset hakkına yönelik ağır bir saldırıdır.

Bu gözaltı karşısında bir yandan tüm hukuki adımları atacağımızı, diğer yandan ise demokratik siyasete yönelik bu tür saldırıları hiç bir biçimde kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Altınörs’ün derhal serbest bırakılmasını ve hukuksuz işlemi yapanlar hakkında soruşturma açılmasını istedi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir