İHD: Hasta tutsakları serbest bırakın

İHD İstanbul ve İzmir Şubeleri, yaptıkları eylemlerle hasta tutsakların durumuna dikkat çekerek, 85 yaşındaki koah hastası Hasan Aslan ile ağır hasta Hulki Güneş’in serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için yaptıkları “F Oturma” eyleminin bu hafta 233’üncüsünü gerçekleştirdi. Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde, “Tecrit öldürür dayanışma büyütür, F Tipi hapishaneler kapatılsın”, “233. Hafta F Oturumu, Hasan Aslan serbest bırakılsın” pankartı açılarak sık sık, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “İnsan hakları ile insandır”, “Tecrit işkencesine son” sloganları atıldı.

hasta-tutsak-3Bu hafta, hasta tutsak Hasan Aslan’ın durumuna dikkat çekildiği eylemde, açıklamayı insan hakları aktivisti Rosida Koyuncu yaptı. Darbe girişiminden sonra uygulamaya konan OHAL’in cezaevlerindeki yaşamsal ihtiyaçları büyük ölçüde kısıtladığını söyleyen Koyuncu, “Özellikle siyasi mahpuslara işkence ve kötü muamele yapılmaktadır “dedi.

‘Kötü günler kapıda değil’

Aile ve avukat görüşlerinin kısıtlanması, ayda bir yapılan açık görüşlerin iki ayda bire çıkarılması, telefon görüşmelerinin 15 günde bire çıkarılması cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik hak ihlallerinden bazıları olduğunu ifade eden Koyuncu, “Kötü günler kapıda değil, eşiği çoktan geçtik. Bizler sivil toplum örgütleri, dernekler ve duyarlı insanlar bir araya gelip devletin yaptığı bu zulmü geniş kitlelere duyurmak ve takipçisi olmak durumundayız” diye konuştu. Bu hafta ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hasta tutsak Hasan Aslan için bir araya geldiklerini belirten Koyuncu, “Kimlikte 4 Kasım 1938 doğumlu olan ama kendisinin 86 yaşında olduğunu söyleyen Hasan Aslan yaşının ortaya çıkması için kemik ölçümü talep etmiş ama bu talebi kabul edilmemiştir” dedi.

‘Hastanede derdini anlatamamakta’

Aslan’ın, koah, astım, mide rahatsızlığı, işitme ve görme bozukluğu, iltihaplı romatizma, ayak ve dizlerde şişkinlik olduğunu, 2 sene önce gözlerinden ameliyat olduğu ve hastalıklarından ötürü şiddetli ağrılar yaşadığını dile getiren Koyuncu, “Hasan Aslan Türkçe bilmediği ve okuma yazması olmadığından hastanede derdini anlatamamakta bu yüzden tedavide edilememektedir” diye belirtti.

Aslan’ın birçok hastalığı olan ve yaşı ilerlediği için kendi bakımını karşılayamadığını belirten Koyuncu, “Hasan Aslan’ın cezasının sonlandırılıp ailesi ile birlikte son zamanlarını yanında geçirmesi gereklidir” dedi.

Eylem, sloganların ardından sona erdi.

Hulki Güneş’e özgürlük

hasta-tutsak-izmir-1İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi de, cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. “Susma suça ortak olma ölüyorlar”, “Adli tıp idam yargı infaz oldu” yazılı pankartlar taşınan açıklamaya dernek üyelerinin yanı sıra HDP İzmir İl eşbaşkanları ve yöneticileri de katıldı.

Grup adına açıklama yapan İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, Türkiye cezaevlerinde tutsakların tüm haklarının gasp edildiğini belirterek, birçok hasta tutsağın “cezaevinde kalamaz” yönünde raporu olmasına rağmen tahliye ve tedavisinin yapılmadığının altını çizdi. 1992 yılında Muş Gimgim’da şaibeli bir şekilde tutuklanan ağır hasta tutsak Hulki Güneş’in durumuna dikkat çeken Çiçek, Güneş’in omurgalarının ve tüm eklemelerinin romatizmadan kaynaklı tutmadığını söyledi. Güneş’in ATK raporunun, Cumhurbaşkanına sunulmasına rağmen halen harekete geçilmediğini belirten Çiçek,”Cumhurbaşkanı’nın, yasal bağlayıcılığı olmadığı halde af yetkisini kullanırken Adli Tıp Kurumu raporuna başvurması uygulamasından vazgeçmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir