ESP: Kayyum darbedir

Ezilenlerin Sosyalist Partisi AKP/Saray’ın 24 DBPli belediyeye kayyum atamasını “darbe” olarak nitelendirerek kınadı.

ESP tarafından yapılan açıklamada kayyum atanmalarıyla halkın iradesinin gasp edildiği belirtilerek, “Darbecilere karşı önlem olarak ilan edildiği söylenen OHAL’in gerçekte halkın örgütlü demokratik güçlerini ezerek saray darbesini başarıya ulaştırma amacı taşıdığı böylece bir kez daha açığa çıktı. Halkın oylarıyla seçilmiş yerel yöneticileri görevden alarak yerlerine faşist yasa ve polis zoruyla bürokrat atamak darbeci rejimlerin en açık örneğidir. AKP, son iki aylık OHAL uygulamalarıyla darbecilikte 12 Eylül’cü generalleri bile geride bırakmıştır. Kenan Evren ölmüş ama ruhu Erdoğan’da vücut bulmuştur” denildi.

Açıklamada devamla şunlar vurgulandı: “İktidara geldiği ilk günden itibaren her fırsatta “milletin iradesi” diyerek seçim sonuçlarının meşruluğunu savunan Erdoğan, söz konusu Kürt halkının seçim başarıları olunca “terör” demagojisi adı altında sandığa darbe yapıyor. 7 Haziran seçim sonuçlarına karşı yapılan darbe bugün belediyelere kayyum atayarak bir adım daha ileriye götürülüyor.

Halkın verdiği oylarla seçilmiş belediyelere kayyum atamak Kürt halkının iradesini tanımıyorum demektir. Kürt halkının yıllardır dile getirdiği demokratik özerklik ve özyönetim modeline karşı yürütülen savaşı derinleştirmektir. Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle yaşanan ölümlerde ısrardır.

Kürt halkının bu atanmış kayyumları tanımama hakkı meşrudur. Belediyelere kayyum atamaya karşı Kürt halkının kendi kazanımlarını savunması meşrudur. Tüm ilerici, demokratik, devrimci güçler Kürt halkımızın kazanımlarını kendi kazanımları olarak görmeli ve gaspedilen belediyeleri sahiplenmelidir. Darbeci AKP ve saray rejimine karşı ezilen halklarımızın her türlü kazanımını ancak birleşik mücadeleyle savunabiliriz.”

esp-kayyum
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir