KCK: Tek tutum var o da direnişi yükseltmek

Belediyelere kayyum atanmasının Kürt halkına yönelik soykırım saldırısının parçası olduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “Asıl AKP ve AKP’liler hırsızdır” dedi. KCK, bu saldırının herkese olduğunu belirtti ve ekledi: “Tek tutum var da direnişi yükseltmektir.”

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, AKP/Saray iktidarı tarafından belediyelere kayyum atanarak gasp edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türk devletinin, Kürt halkının varlığını ve iradesini tanımadığı için kayyum atadığını belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, kayyumun halkın iradesine ipotek koymak olduğunu belirtti. Açıklamada, “Kayyum atamaları, Kürt halkına bu devlet size neyi uygun görürse onu kabul edeceksiniz dayatmasıdır. Kürt halkı üzerinde soykırımcı sömürgeci sistemi zorla kabul ettirme saldırısı yapılmaktadır. Kayyum atamalarıyla birlikte Kürt halkı üzerinde uygulanan soykırımcı sömürgeci saldırının belediyelerde yeni bir aşamaya vardırılması gerçekleştirilmiştir.”

‘BELEDİYELERİN TEK KURUŞ PARASI PKK’YE AKTARILMADI’

Saldırıların yeni olmadığını, daha önce çok sayıda belediye eş başkanının tutuklandığını ya da görevinden alındığı hatırlatılan açıklamada, “Kürt kimliğini sahiplenen ve Kürt halkının yereldeki iradesi olmaya çalışan belediyeleri çalıştırmamak için yıllardır yoğun baskı uygulanmaktadır. Bu belediyeleri başarısız kılmak ve halkla bağını koparmak için yıllardır her türlü yol ve yöntem denenmektedir. Ancak bu saldırılar sonuç almayınca uydurma gerekçeler yapılıp kayyumlar atanmıştır. Temel gerekçeleri ise bu belediyelerin PKK’ye para aktardığı yalanıdır. Daha önce de vurguladığımız gibi belediyelerin beş kuruş parası bu örgüte aktarılmamıştır. Bu yalan için en küçük bir kanıt bile gösterilemez.”

‘AKP’LİLER VE AKP’Lİ BELEDİYELER HIRSIZDIR’

“Örgüte para aktarılıyor iddiası, AKP’li belediyelerin halkın parasını yandaşlarına peşkeş çekme pratiğinin Kürdistan’da da olduğu anlayışına dayandırılmaktadır” denilen açıklama şöyle devam etti: “AKP’liler ve AKP belediyeleri hırsızdır, herkesi de kendileri gibi hırsız ve halkın paralarına el koyan sanıyorlar. Halbuki yıllardır belediyelerin örgüte para aktardığına dair kanıt arıyorlar, ama bunu bir türlü bulamıyorlar. Bulmaları da mümkün değildir. Zaten Kürdistan’daki hiçbir belediye hırsızlıkla suçlanmıyor. Belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri için yapılan tüm suçlamalar; şu açıklamayı yaptıkları, şu düşünceyi ifade ettikleri yönündedir.”

Kürtlerin özgür ve demokratik yaşam taleplerine sahip çıktıkları, mücadele ettikleri için belediyelere el konulduğunu belirten KCK, “Bu kayyum atamalar 30 Ekim 2014 tarihinde alınan Kürt halkının Özgürlük Mücadelesi’ni ezme kararının belediyeler üzerinde uygulanmasıdır. Belediyeleri çalıştırmama, belediyeler üzerinde baskı kurma politikasının yeni bir aşamaya vardırılmasıdır” dedi.

‘TEK TUTUM VAR O DA DİRENİŞİ YÜKSELTMEKTİR’

Bunun aynı zamanda Kürt halkına yönelik soykırım saldırısının da bir parçası olduğunu vurgulayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, şöyle devam etti: “Bu politika ve saldırılar karşısında gösterilmesi gereken tek bir tutum vardır, bu da direnişi yükseltmektir. Bu dönemde direnişçi tutumu gösterme ve direnişi yükseltme dışında her söz ve tutum bu saldırıları cesaretlendirmekten başka bir anlama gelmeyecektir.

AKP iktidarı tek bir muhalif ses bırakmak istemiyor. 15 Temmuz darbe girişimini gerekçe yaparak Kürt halkının özgürlük mücadelesini ve demokrasi güçlerini ezip tümden susturmak istiyor. Bu politikada da ısrarlıdır. Belediyelere kayyum atama bu politikanın sonucudur. Zaten dokunulmazlıklar kaldırılarak bu saldırı HDP’ye de yapılmıştır. Bu durum karşısında tüm Kürt halkına ve demokrasi güçlerine düşen görev direnmek, direnmek ve direnmektir. Bu temelde tüm Kürt halkını ve demokrasi güçlerini halkın iradesi olan bu belediyeleri sahiplenmeye ve bu saldırıları gerçekleştiren AKP iktidarına karşı demokrasi mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir