Yıldırım: Kayyımın devamı gelecek

Başbakan Binali Yıldırım, yeni belediyelere de kayyım atanabileceğini söyledi. Yıldırım, ”Yeni atamalar tabii olabilir. Ancak ne yazık ki bazı belediyeler, bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Ödenekleri bölücü terör örgütüne aktarmak gibi yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. El konulan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur. Dolayısıyla birilerinin demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.

ABD Büyükelçiliği’nden kayyım atan belediyelerle ilgili yapılan ”çatışmalardan endişeleniyoruz” ve ”yeniden seçim ümit ediyoruz” şeklindeki açıklamalarına değinen Yıldırım, ”Herkes kendi işine baksın. Biz ülkemizde kuralların nasıl yürüyeceğini öğrenecek değiliz. Her şey yasalarla gayet net olarak ortaya konmuştur. Türkiye’nin kimseden ders almaya ihtiyacı yoktur” dedi.

Bu sabah bayram namazından sonra açıklamalarda bulunan Yıldırım’ın gündeminde yine kayyım atamaları vardı. Cami çıkışında açıklamalarda bulunan Yıldırım  ilk olarak vatandaşların kurban bayramlarını kutladı. Yıldırım, 28 belediye kayyum atanmasıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Ne yazık ki bazı belediyeler, özellikle bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur. Bunlar yapılan soruşturmalarla ortaya konmuş gerçeklerdir. Yapılan hukuki süreç sonunda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla birilerinin Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir.

SURİYE İÇİN ÇAĞRI

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak çağrıda bulunuyoruz. Diyoruz ki, artık yeter. 6 yıl oldu. Daha ne kadar insan ölecek. Gelin bu ateşkesi kalıcı hale getirelim ve sonunda da artık Suriye’de bütün grupların, bütün mezheplerin, bütün etnik farklılıkların temsil edeceği Suriye’nin toprak bütünlüğünü asla ıskalamayan, toprak bütünlüğünü sağlayan bir yönetim şeklini burada tesis edelim.

FIRAT KALKANI OPERASYONU NE KADAR SÜRECEK?

Amaç DAEŞ gibi diğer benzer terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak ve burayı gerçek sahiplerine teslim etmek. Dolayısıyla bir sınır güvenliğimiz yüzde 100 emniyet altına alınacak, iki vatandaşlarımızın canına ve malına yönelik her türlü tehdit tamamıyla ortadan kaldırılacak. Bunlar yüzde 100 sağlanıncaya kadar ve bölge tüm terör örgütlerinden temizleninceye kadar Özgür Suriye Ordusu’na yaptığımız bu destek ve bölgeyi terörden temizleme faaliyete devam edecek.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir