Avrupa’nın OHAL endişesi: Kürtler ve tüm muhalif kesimler susturulmak isteniyor

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’de 15 Temmuz sonrası gelişmeleri değerlendireceği bugün yapılacak oturumu öncesinde, Türkiye raportörü Kati Piri, OHAL uygulamasının Kürtlere yönelik bir baskı aracı olarak kullanılmaya başladığını söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, AP’nin darbe girişiminden sonra Türkiye’deki gelişmeleri değerlendireceği bugünkü oturum öncesinde konuşan Piri, darbe girişimi sonrası uygulanan gözaltı ve açığa almalar nedeniyle büyük kaygı duyduklarını söyledi.

Çoğu HDP’li 28 belediyeye kayyum atandığını ve 11 bini aşkın öğretmenin ‘PKK bağlantısı’ iddiasıyla açığa alıntığını hatırlatan Piri “Darbe girişimi nedeniyle uygulamaya konan OHAL, Kürtlere yönelik bir baskı aracı olarak kullanılmaya başladı”dedi.

Adil yargılamanın önemine vurgu yapan Piri, cezai yaptırım gerektiren suç işlemiş olanlar ile suçsuz olanlar arasında ayrım yapılması gerektiğini söyledi.

‘Gülen AKP tarafından tanıtılıp desteklendi’

AP Raportörü, Avrupa’nın Gülen’e destek verdiği iddialarını reddederek, “Aksine Gülen hareketi, yıllarca Brüksel ve diğer Avrupa başkentlerinde AKP tarafından tanıtılıp, desteklendi” ifadeleriyle iki grup arasındaki işbirliğini anımsattı.

Darbe girişiminin ardından hukuka uyulması çağrısı yapan Piri, AB’nin darbe girişimini kınadığını belirterek, “Ama başlangıçta darbe girişiminin Türk halkı üzerindeki büyük etkisini hafife aldık” diye konuştu.

‘Bu koşullarda AB üyeliği söz konusu değil’

Son aylarda her iki tarafın ‘restleşmesi’yle tartışma konusu olan Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci için “Türkiye son üç yılda giderek Avrupa’dan uzaklaşan bir çizgi izliyor. AB üyelik müzakereleri sürüyor olsa da bu koşullarda üyelik söz konusu olamaz” dedi. (Kaynak: Diken)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir