ESP Genel Başkan Yardımcısı Otlu: Öcalan’ın mesajı nettir, müzakere ile çözüm

PKK Lideri Öcalan’ın net bir şekilde “Gelin masaya oturalım, sorunu Dolmabahçe Mutabakatı ile çözelim” dediğini belirten ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, yaşananlardan AKP’nin sonuna kadar savaşta ısrar edebileceğini söyledi. Otlu, barışın kazanması için emek ve demokrasi güçlerine büyük görev düştüğünü belirtti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yıllar sonra görüş yaptığı kardeşi Mehmet Öcalan aracılığı ile yayınladığı mesajı değerlendirdi.

‘ÖCALAN’IN MESAJI NET; MÜZAKERE İLE ÇÖZÜM’

Mesajın, 12 Eylül faşist askeri darbesinin 36. yılında açıklanmasının anlamlı olduğuna dikkat çeken Otlu, “Çünkü; 12 Eylül darbesi karanlığın, işkencenin ve yüzlerce insanın öldürüldüğü gündür. Bu bakımdan da Öcalan aslında şunu söylemektedir; darbe, kışla diliyle, savaş diliyle, Cizre’yi, Sur’u yakırak bir halkı teslim alamazsınız. Ancak bu yolun kardeşlik, barış ve eşitlikle açılabileceğini söylemektedir” dedi.

Mesajda önemli olan diğer noktanın ise Öcalan’ın AKP’nin istemesi durumda sorunun 6 ay içerisinde çözebileceğini söylemesi olduğunu kaydeden Otlu, “Bunun için hazırladığı bir barış ve kardeşlik projesi olduğu da ortada. Eğer bunun muhatabı olan AKP kabul ederse, Öcalan ben muhatabım, Kürt ulusu ile Türk ulusunun barışını, kardeşliğini sağlayabilirim. Bunun da çözümü çok kısa sürede elde edilebilir’ demiştir” yorumunu yaptı.

Otlu, PKK Lideri Öcalan’ın çok net bir şekilde, “gelin masaya oturalım, bu sorunu müzakere dönemindeki Dolmabahçe Mutabakatı’na göre çözelim” dediğini vurguladı.

‘AKP SONUNA KADAR SAVAŞTA ISRAR EDECEK’

Ancak AKP’nin Rojava ve Cerablus’a yönelik saldırısı, belediyelere kayyum ataması ve Kürt halkına karşı uyguladığı politikalardan doğru, “yüz yıldır çözülememiş bir sorun hemen çözülecekmiş gibi görünmüyor” değerlendirmesi yapan Otlu, AKP’nin son hamlesine kadar çözümsüzlükte direnebileceğini kaydetti. Otlu, şunları söyledi: “Erdoğan dün yaptığı açıklamada, DAİŞ’e karşı savaştığını iddia ederek, ne kadar çok askerinin olduğunu, bir polis devleti olduğunu anlattı. Yani, sonuna kadar savaşacağını, Kürt halkını inkar edeceğini söyledi. Belediyelere kayyum atayarak Kürt halkının siyasi iradesini tanımadığını ortaya koydu. Buradan baktığımızda savaşı daha fazla tırmandıracakmış gibi görünüyor.”

‘BARIŞIN KAZANMASI İÇİN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNE GÖREV DÜŞÜYOR’

Bu nedenle barış mücadelesinin kolay kazanılamayacağını ifade eden Otlu, burada emek ve demokrasi güçlerinin mücadelesinin önemli olduğunu vurguladı, “barış inşası için en çok bu süreçte bize görev düşüyor” dedi. (ETHA)

HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz

Siyasi partiler: Devlet Öcalan’ın çağrısına kulak vermeli

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir