HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı ile ilgili bir açıklama yapan HDK, “Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye ve hükümeti çatışmayı müzakerelerle çözme yoluna çekmek için çabalarını artırmaya çağırıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, dün Diyarbakır’da açıklanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik ağır baskı ve şiddetin hüküm sürdüğü bu günlerde görüşmenin gerçekleşmiş olması bile başlı başına bir mesaj sayılabilir” denildi.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliği ile ilgili şüphe ve tereddütlerin giderildiğinin ifade edildiği açıklamanın devamı şöyle:

“Öcalan’ın bu görüşmesi, tarihsel Newroz 2013 çağrısının arkasında durmaya devam ettiğini, halklarımızla, dünya ve Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük güçleriyle paylaşma fırsatına dönüştürmekteki başarısı oldu.

“İki kardeş arasındaki görüşmeden dünyaya yayılan mesajın özeti şudur; ‘Gençlerimizin hayatlarını tüketen savaşı demokratik-siyasal çözüm sona erdirecek, teslimiyet değil. Ben 2013 çizgisine sadığım, sizler de sadık kalın!’

“Bu mesaj, barış ve özgürlüğün Saray’a ‘ne istiyorsa onu vererek’ değil, Saray’ın halklarımızdan aldığını halklarımıza geri vermesiyle sağlanacağına yönelik iradeye güç katmıştır.

“Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye ve hükümeti çatışmayı müzakerelerle çözme yoluna çekmek için çabalarını artırmaya çağırıyoruz.”

Duyarlı çevrelere seslenilen açıklamada, son olarak, Öcalan’ın ‘demokratik cumhuriyet-demokratik özerklik’ önerisini yeniden değerlendirme çağrısı yapıldı.

Öcalan’ın mesajı

PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, yaptığı görüşmeye ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı, İmralı’da tecrit koşullarının devam ettiğini ancak PKK lideri Öcalan’ın fiziksel olarak bir sorununun olmadığını belirtti.

Mehmet Öcalan, PKK liderinin ölümlerin yaşandığı çatışma ortamından kurtulmak için devlete sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulunduğunu söyledi.

Öcalan’ın “Önceki çözüm sürecini biz yok etmedik” dediğini aktaran Mehmet Öcalan, “Çözüm tek taraflı olmaz, en büyük taraf devlettir; konu ne kadar siyasiyse o kadar da hukuksaldır” dediğini de aktardı.

Mehmet Öcalan, PKK liderinin “‘Eğer devlet hazırsa 2 adamını buraya gönderir, evet, ağır bir sorun ama projelerimiz hazır ve bu sorunu 6 ayda çözeriz. Bu kör bir savaştır, belki 80 sene daha devam eder” dediğini söyledi. (İMC)

Siyasi partiler: Devlet Öcalan’ın çağrısına kulak vermeli

 

 
One thought on “HDK: Öcalan’ın ‘çözüm’ çağrısını sahiplenmeye çağırıyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir