HPG Van’daki bombalı saldırıyı üstlendi

HPG, Van’da AKP İl Başkanlığı, polis noktası ve polis özel harekat noktasının bulunduğu alana düzenlenen bombalı saldırıda, TSK’nin HPG’ye karşı kullandığı ancak patlamayan bir kazan bombasının kullanıldığını açıkladı.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre, HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), Van merkezde bulunan Beşyol mevkiindeki AKP İl Başkanlığı, polis noktası ve polis özel harekat noktasının bulunduğu alana düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. 3 konteynırın bulunduğu alana yönelik düzenlenen saldırıda 18 polis ve özel harekatçının yaşamını yitirdiği, 30’un üzerinde devlet görevlisi ve özel harekat polisinin yaralandığı belirtildi.

HPG BİM, saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan’a attığı ve patlamayan bir kazan bombasının kullanıldığını kaydetti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“AKP devletinin aralıksız bir biçimde Kürdistan’ı savaş uçaklarıyla bombalamasının sonucu olarak, atılıp da patlamayan bir kazan bombası, bir araca konularak AKP il binasını bekleyen polislerde patlatılmıştır. AKP’nin sürekli bir biçimde Van mahallelerine baskınlar yaparak Kürt gençlerini katletmesine ve Kürt halkının iradesini hiçe sayan kayyum darbesine karşı gerçekleşen cevap eyleminin detayları şöyledir. 12 Eylül günü saat 10.45’te 10:45’te Beşyol mevkiinde bulunan AKP binası, güvenlik polis noktası ile PÖH (Polis Özel Hareket) birimlerine ait 3 konteynırın bulunduğu alanda eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemin düzenlendiği binaların olduğu alanda valilik de bulunmaktadır. Bu patlama ile birlikte PÖH’lere ait konteynırlar önemli oranda yıkılırken, 3 zırhlı araçta imha olmuştur. AKP ve polise ait birçok bina da büyük hasar medyana gelmiştir. Gerçekleşen eylem sonucunda 18 polis ve Özel harekâtçı ölürken 30’un üzerinde AKP devleti görevlisi ve PÖH yaralanmıştır.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir