Kayyum darbesi İzmir’de protesto edildi

HDP İzmir İl Örgütü binası önünde bir araya gelen HDP ve HDK üyeleri DBP’li 24 belediyeye kayyum atanmasını protesto etti. AKP/Saray iktidarına, “Gücünüz ve yüreğiniz yetiyorsa halka sorulsun ve yeniden seçime gidelim” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir İl Koordinasyonu, DBP’li 24 belediyeye kayyum atanmasını protesto etti.

HDP İzmir İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü de katıldı. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Gülay Gün Bilici burada yaptığı açıklamada, halkın oyu ile göreve getirilen seçilmişlerin yerine Saray’ın emriyle polis ve asker eşliğinde kayyumların atandığını kaydetti.

AKP/Saray hükümetine seslenen Bilici, “Gücünüz ve yüreğiniz yetiyorsa halka sorulsun ve yeniden seçime gidelim” dedi.

HDK Eş Sözcüsü Kürkçü ise, Saray’ın Kürt halkı şahsında Meclis’e ve tüm Türkiye halklarına darbe yaptığını söyledi. Diğer siyasi partilerin bu yaşanan hukuksuzluğa mutlaka ses çıkarması gerektiğinin altını çizen Kürkçü, kayyumlara karşı dayanışma çağrısı yaptı. Kürkçü, şöyle devam etti: “Biz yapılmak istenilenin farkındayız. AKP ve Saray, Türkiye’nin tamamına hakim olmak istiyor. Ancak biz HDK, HDP, DTK, DBP ve KJA olarak buna izin vermeyeceğiz.”

Konuşmaların ardından, oturma eylemi yapıldı. Daha sonra grup, Buca ve Karabağlar ilçelerini ziyaret ederek, halkın bayramını kutladı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir