Suriye: İsrail uçağını düşürdük; İsrail: Uçağımız düşmedi

Suriye ordusu, İsrail’e ait bir savaş uçağı ve bir İHA’yı düşürdüğünü iddia etti.

Suriye ordusu, ülkenin güneyindeki Kuneytire’de bir mevziyi bombalayan İsrail’e ait savaş uçağını ve İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) düşürdüğünü açıkladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, mevzinin yerel saatle 01.00’de vurulduğunu, bunun üzerine Suriye ordusunun, söz konusu İsrail uçağı ile bir İHA’yı düşürdüğünü bildirdi.

İSRAİL YALANLADI

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinin haberine göre ise, İsrail Askeri Sözcüsü, Suriye’nin iddialarının doğru olmadığını, Suriye’nin iki füze ateşlediğini ancak isabet ettiremediğini açıkladı.

İsrail ordusunun, Golan Tepeleri’nde Suriye’ye ait bazı askeri hedefleri vurduğu bildirilmişti. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye tarafından roket atılmasına tepki olarak, Golan Tepeleri’nin orta kesimlerinde Suriye güçlerine ait askeri alanların vurulduğunu belirtmişti.

İsrail’in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’nde son dönemde tansiyon giderek yükseliyor. Golan Tepeleri, 1967’de Suriye, Ürdün ve Mısır’dan oluşan Arap İttifakı ile İsrail arasında yaşanan Altı Gün Savaşı sonucunda İsrail tarafından işgal edilmiş ve 1981’de tek yanlı olarak ilhak edilmişti.

ABD ve Rusya’nın öncülüğünde Suriye’de dün akşam itibariyle ateşkes yürürlüğe girmişti. (Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir