Yüksekdağ: Kayyum atayarak kazandığınız taş duvar. Halkın iradesini teslim aldığınızı mı sanıyorsunuz?

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit ve DTK Eşbaşkanı Dicle’nin de aralarında olduğu heyet bayram dolayısıyla Nusaybin halkını ziyaret etti. Onca ölüme ve yıkıma rağmen Nusaybin halkının onuruyla dimdik ayakta durduğunu belirten Yüksekdağ, “O belediyelerdeki özgürlük ve demokrasi ruhu Nusaybin’in her sokağında, her evinde, her ailesinde yaşıyor, yaşayacak” dedi, devletin sadece taş binalara el koyabildiğini söyledi. Yüksedağ, bu halk barış derken binlerce karakol inşa eden bu zihniyetin şimdi de belediyeleri birer karakola dönüştürdüğünü belirterek, “Biz kimin seçilmiş olduğunu, kimin gayri meşru olduğunu gayet biliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle’nin de aralarında olduğu heyet, Mardin’in Nusaybin ilçesinde bayram ziyaretinde bulundu.

Heyet ilk olarak DBP ilçe binasında, halkla bayramlaştı. Burada heyet adına konuşan HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit, bir bayram havası yaşayamadıklarını söyledi. Nusaybin halkının büyük acılar yaşadığına dikkat çeken Koçyiğit, Kürt halkının tüm yıkımlara rağmen dimdik ayakta kalarak, onurlu direnişini sürdürdüğünü vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecridin devam ettiğine işaret eden Koçyiğit, tecrit işkencesiyle Öcalan’ın fikirlerini halka buluşmasını engellenmeye çalışıldığını söyledi.

‘HİÇBİR EVDE BAYRAM YOKTU’

Özyönetim direnişinde çocuklarını kaybeden aileleri de ziyaret eden heyet, daha sonra Barış Parkı’na geçerek açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, bayram ziyaretinde bulundukları her evde acı ve gözyaşı olduğunu kaydetti. Nusaybin’de yaşanan yıkım ve acının her evde ve sokakta olduğunun altını çizen Yüksekdağ, “Ama hiçbir evde bayram yoktu” dedi. Yaşamını yitiren savaşçıların cenazelerinin sınırda bekletildiğini hatırlatan Yüksekdağ, “Bu topraklarda anneler hala Nusaybin’de tel örgülerin arkasında kalan evladının cenazesini almak için gözyaşı döküyor, emek harcıyor. Bugün, burada Nusaybin’de anneler babalar, 200 metre ilerideki tel örgülerin arkasındaki evladının cenazesi törenini yapamadığını için yas tutuyor. Cenazesi ve mezarı üzerinde yas tutma hakkına bile sahip değil Nusaybin’de analar, babalar, kardeşler” dedi.

Hükümetin bayramda cenazeleri vermesi gerekirken, DBP’li belediyelere kayyum atayarak darbe yaptığına dikkat çeken Yüksekdağ, Saray’ın işgal mantığıyla hareket ettiğini ve bu kararın halk tarafından meşru kabul edilmesini beklediğini söyledi. Yüksekdağ, tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Hangi hukuka dayanıyorsunuz siz? Anayasayla, var olan hukuk sistemiyle, bu halkın helal oyuyla seçilmiş halk temsilcilerini hangi hukuka dayanarak görevden alabilir, yerine kendi memurlarınızı atayabilirsiniz? Bunun hiçbir hukukta, yasada, Anayasada yeri yok!”

‘BU DÖNEMİN DARBECİSİ AKP/SARAY İKTİDARIDIR’

Kayyum atanan belediyelerin zaten mağdur edildiğinin altını çizen Yüksekdağ, hükümetin kendi oluşturmak istediği dizayn ve biçime uyması için 4 belediyeyi de listeye eklediğini söyledi. Yüksekdağ, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yıldönümü olduğunu hatırlattı ve ekledi: “’80’de kayyum atamaları bu düzeyde, bu çapta değildi. Şuan, 80’de darbecilerin yapmadıklarını bugünkü darbeciler yaptı. 12 Eylül’ün yıl dönümünde diyor ki ‘artık 12 Eylül kapandı. 12 Eylülcüler gitti, yeni dönemin darbecisi benim’ Bu dönemin darbecisi AKP/Saray iktidarıdır. ”

‘DEĞERLERİ VE MEVZİLERİ SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ’

Bu halk barış derken devletin binlerce karakol inşa ettiğini vurgulayan Yüksekdağ, bugün belediyelerinde birer karakola dönüştürüldüğünün altını çizdi. “Artık karşımızda seçilmiş bir belediye yönetimi ve bir belediye anlayışı yoktur” diyen Yüksekdağ, “Bugün Nisêbîn’de belediyeyi işgal ederek, bir karakol daha yapmışlar. Her belediyeyi bir karakola dönüştürmüşler. Biz kimin seçilmiş olduğunu, kimin gayri meşru olduğunu gayet biliyoruz. Bugün o belediyelerde kurdukları karakollarla, halkımızın meşru demokratik iradelerini kıracaklarını sananlar gaflet içindedir” dedi.

‘KAZANDIĞINIZ SADECE BİR DUVAR’

Belediye binalarının sadece taştan oluştuğunu vurgulayan Yüksekdağ, “O belediyelerdeki özgürlük ve demokrasi ruhu Nusaybin’in her sokağında, her evinde, her ailesinde yaşıyor, yaşayacak” dedi. Yüksekdağ, “Bu topraklarda devlet nedir bilir misiniz?” sorusunu yöneltti ve şöyle dedi: “Nusaybin halkı çok iyi bilir. Devlet kaymakamlık, hükümet konağıdır, valiliktir, karakoldur. Buralardan oluşur. Hükümet buralar dışında bir binayı daha zaptedersek, oraya bu iktidarın bayrağını dikersek ‘biz güçlü olacağız, bu halka kendi gerçeğini unutturacağız’ sanıyor. Ne kazandınız? Kazandığınız sadece bir duvar.”

Meşru demokratik mücadeleyi tüm yaşam alanlarında sürdüreceklerini vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, 12 Eylül darbesini yaşatanların yaratmaya çalıştığı çürütme politikasına yenilmeyeceklerini, barış ve demokratik çözüm yolunun kapasını zorlayacaklarını ve mutlaka kazanacaklarını kaydetti. (Kaynak: ETHA-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir