Baluken: Sorun muhatap değil müzakerenin içinin nasıl doldurulacağı

HDP Grup Başkan Vekili Baluken, AKP yetkililerinin muhataplık tartışması yaratmak istemesine tepki gösterdi, Baluken, “HDP’yi muhatap almak istememesi bir yana, HDP’nin İmralı’da olmamasına tepki gösteriyor” dedi. Baluken, AKP’lilerin algı operasyonu ile Öcalan üzerindeki tecridi gölgelemek istediğini söyledi.

İmralı Heyeti Üyesi ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Abdullah Öcalan’ın bayramda görüştüğü kardeşi aracılığıyla gönderdiği mesajın tekrar gündeme getirdiği çözüm tartışmalarının AKP-Saray iktidarı tarafından çarpıtılmaya çalışıldığını söyledi.

ANF’ye konuşan Baluken, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın “Öcalan HDP’yi muhatap almak istemiyor” şeklindeki sözlerine dikkat çekti ve şunları söyledu: “Sayın Öcalan’ın verdiği mesajlar tarihi mesajlardı. Gerek iç, gerek dış kamuoyunda şimdiden büyük bir çözüm tartışması yarattı. AKP yetkilileri bu mesaja cevap vermek yerine yine algı operasyonuyla bu mesajın önemini muğlaklaştırmaya çalışıyor. Sayın Öcalan, sürecin AKP tarafından bozulduğunu ortaya koydu. 15 gün içinde heyetin gelmesini beklerken savaş konseptinin AKP tarafından sahaya sürüldüğünü söyledi. AKP, neden süreci bozduğunu, 15 günlük süre içinde neden İzleme Heyetini İmralı’ya göndermediğini açıklamak zorundadır.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çözüm projelerinin hazır olduğu yönündeki açıklamasına dikkat çeken Baluken, “AKP bunun cevabını vermeli. Bu kan böyle mi devam edecek, savaş konsepti barış taleplerine rağmen devam mı edecek, yoksa 6 ay içinde kalıcı barışın gelişeceği tarihi tespite cevap mı verilecek” dedi.

Baluken, Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’a İmralı’daki son görüşmede avukatların ve HDP Heyeti’nin neden gelmediğini de sorduğunu kaydetti. “Bu diyalog, devletin tutanaklarına da geçti. HDP’yi muhatap almak istememesi bir yana, HDP’nin İmralı’da olmamasına tepki gösteriyor. İmralı’ya avukatların ve HDP heyetinin gelmesiyle ilgili çok net vurguları var. Bütün bunlar ortadayken, meseleyi muhataplık mekanizması üzerinden ele almak geri bir tartışmadır” diye belirtti.

AKP yetkililerinin muhataplık üzerinden tartışma yaratmak istemesine tepki gösteren Baluken, “Sayın Öcalan’ın mesajlarını gölgelemek için geri bir tartışma yaratmak istiyorlar. Sorun, muhatapların kimler olacağı değil; müzakerenin içinin nasıl doldurulacağıdır. Önümüzdeki günlerde de AKP’nin bu geri tartışmayı sürdürmesi durumunda iyi niyetinden bahsetmek mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Baluken, AKP’nin algı operasyonu ile Öcalan üzerindeki tecridi gölgelemek istediğini söyledi. Baluken, “Bu yapay tartışmalardan vazgeçip, o dönem birlikte hazırladığımız yerel yönetimler yasasının neler içerdiğini, sivil toplum yasasının neler içerdiğini kamuoyuna açıklayabilirler” ifadelerini kullandı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir