Barış sözcüleri: Öncelikle görev devletin

Barış Bloku Eşsözcüsü Bahadır Altan, Öcalan’ın vermek istediği mesajın bir günde bile akan kanın durabileceği anlamına geldiğini belirtirken, Barış Vakfı Yöneticisi Hakan Tahmaz ise, “Öncelikle görev devletin” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 11 Eylül’de İmralı Adası’nda görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan aracılığı ile gönderdiği mesajın yankıları devam ediyor. Barış Bloku Eşsözcsü Bahadır Altan ve Barış Vakfı Yöneticisi Hakan Tahmaz, İmralı Adası’ndan gelen mesajı değerlendirdi. Barış Bloku Eşsözcsü Bahadır Altan, Öcalan’ın vermek istediği mesajın bir günde bile akan kanın durabileceği anlamına geldiğini belirtti. Tahsis edilecek barış ile yaşamını yitiren çocuk ve sivillerin kurtulacağını kaydeden Altan, “Şimdi devlet bu konuda çözümü kökünden reddeden, illa kan akacak tavrını değiştirse bu kadar insanın hayatı kurtulacak. Bu o kadar hafife alınıyorki; ‘çözüm mözüm yok’ demek siyasetçiler açısından bir suçüstü yakalanmayı gösteriyor. Kimse ölmek ister mi galibin olmayacağı bir savaşta? Bu yüzden zaman önemli. Barış hemen dememizin sebebi de bu” diye konuştu.

‘Diyaloga zorlayacak olan halkın tutumudur’

Öcalan’ın mesajının karşılığını bulup bulmayacağı sorusuna da Altan, “Bu akıl, devleti yönetenlerde şimdilik yok. Fakat bu eninde sonunda kafalarına tam anlamıyla dank edecek” yanıtını verdi. Kürt hareketinin ve liderinin barıştan yana olduğunu batıdaki insanların da anlaması gerektiğini vurgulayan Altan, şöyle devam etti: “Bence bu mesaj siyasilerde karşılığını bulmasa da halkta karşılığını bulacak. Diyaloga ve çözüme zorlayacak olan da halkın tutumudur. Esas savaşı durduracak şey, batıdaki insanların ‘Artık yeter’ diyecek noktaya gelmesidir.”

‘Öncelikle görev devletin’

Barış Vakfı Yöneticisi Hakan Tahmaz da, barış sürecini engelleyen faktörün tecrit olduğunu ifade ederek, bu tutumun kabul edilebilir olmadığını aktardı.

Tahmaz, çözüm isteniyorsa öncelikle bu “görüş yasağı” uygulamasına son verilmesi gerektiğini kaydetti. Yapılması gerekenin hızla Türkiye’nin normalleşmesine hizmet edecek bir adımın atılması olduğunu dile getiren Tahmaz, şunları aktardı: “Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmesi gerekir. HDP’li belediyelerin seçilmişlerine yönelik siyasi kırım hareketinin durdurması gerekir ki çözüm sürecine yeniden dönülebilsin. Bunun nasıl olacağına ilişkin mesaj verilmiştir. Öcalan bir koşul koyuyor. Buna devletin olumlu cevap vermesi gerekiyor. Öncelikle görev devletin. Ama devlet buna dair bir işaret vermiyor. Çözüm yok diyor.”

Mesajın karşılık bulması için kendilerine düşen görevin ise toplumsal duyarlılığı yaratmak olduğunu belirten Tahmaz, aynı zamanda hükümeti bu konuda adım atmaya ikna etme görevinin de kendilerine düştüğünün altını çizdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir