BİKG ve BDS: Gazze Yolundaki Kadın Gemisi’ni selamlıyoruz

Barış için Kadın Girişimi (BİKG) ve BDS-Türkiye’den Kadınlar, Gazze Yolunda Kadın Gemisi’ne selam yollamak için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı, “Gazze Yolundaki Kadın Gemisi’ni selamlıyoruz, Filistin halkıyla ve işgale karşı direnişle dayanışmamızı ifade ediyoruz” dedi.

Dünyanın her yerinden kadın siyasetçiler, yazarlar, milletvekilleri ve barış eylemcilerinin bulunduğu bir filo Gazze ablukasını kırmak için İspanya’nın Barcelona kentinden Filistin’e “Gazze Yolunda Kadın Gemisi” (Women’s Boat to Gaza’ya) doğru yola çıkıyor.

gazze-kadin-gemisi-2

Barış için Kadın Girişimi (BİKG) ve BDS-Türkiye’den Kadınlar, Gazze Yolunda Kadın Gemisi’ne selam yollamak için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Sosyalist Kadınlar Meclisi (SKM) sözcüsü Fadime Çelebi’nin de katıldığı eylemde “Gazze ablukasına hayır” pankartı açıldı. Gazze ablukasının kaldırılması talepli dövizler taşındı.

Eylemde kadınlar adına basın açıklamasını Avukat Züleyha Gülüm okudu. 2006 yılında Gazze’de yapılan yasal ve açık seçimleri, yasal bir parti olan Hamas’ın kazanmasından bir yıl sonra Mısır ve İsrail’in Gazze’ye abluka uygulamaya başladığını söyleyen Gülüm, “Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının halen işgal altında saydığı Gazze, dünya üzerinde nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu yerdir ve su, elektrik, telekomünikasyon gibi hizmetler açısından İsrail’e bağlıdır” dedi.

2014 yılındaki saldırıdan sonra Gazzelilerin yaşamının tamamen cehenneme döndüğünü ifade eden Gülüm, yaklaşık 95 bir insanın yaşadığı 18 bine yakın evin yıkıldığını kaydetti. Ablukanın yarattığı yıkım ve zararı in fazla kadınların yaşadığını vurgulayan Gülüm, “Eşlerini kaybettiklerinden geçim kaynağından yoksun kalıyorlar, evlerini kaybettiklerinde bazen bir çadır da olsa yeni bir ev kurmanın bütün yükünü onlar sırtlıyor” diye konuştu.

Gazze ablukasını kırmak için önce küçük gemiler daha sonra büyük filoların gittiğini söyleyen Gülüm, bunların İsrail’in müdahalesi ile karşılaştığını belirtti. Gülüm, “2010’da giden Mavi Marmara gemisinde 9 kişi katledildi. Bu kez, sadece kadınlardan oluşan bir filo Gazze’ye doğru yola çıkıyor. Filodaki gemilerden birinin adı Amal yani Ümit, diğerinin ise Zaytouna yani zeytin. Ablukanın ve işgalin biteceği, dünyanın dört bir yanına dağılmış Filistinlilerin yurtlarına döneceği ümidi Gazzelileri bütün bu baskıya karşı ayakta tutuyor” dedi.

Filistinlilerin yardım değil İsrail’in siyasi, diplomatik, askeri anlamda tecrit edilmesini istediğini vurgulayan Gülüm, “Filistinliler İsrail’in Ashot limanına yanaşan gemilerin taşıdığı ve işgalcilerin izniyle kendilerine ulaştırılacak yardım malzemelerinin ablukayı kırmakta etkili olacağını biliyor. Bizler de Barış İçin Kadın Girişimi ve BDS-Türkiye’den Kadınlar olarak, Gazze Yolundaki Kadın Gemisi’ni selamlıyoruz, Filistin halkıyla ve işgale karşı direnişle dayanışmamızı ifade ediyoruz” diye belirtti.

Eylem “Gazzeli kadınlar yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Gazze için gemide, sokaklardayız” sloganlarıyla sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir