Hakkari’de kayyıma karşı açlık grevi başladı

Hakkari Belediyesi Eşbaşkan vekilleri Şaban Alkan ve Fatma Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi kayyım işgaline karşı açlık grevi başlattı.

Kayyım atanan DBP’li Hakkari Belediyesi Eşbaşkanvekilleri Şaban Alkan ve Fatma Yıldız ile HDP ve DBP’li yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi kayyım işgaline karşı süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattı. Konuya ilişkin DBP il binasında yapılan basın toplantısına belediye yöneticilerinin yanı sıra HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, HDP ve DBP il yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Süresiz dönüşümlü açlık grevi

Toplantıda açıklama yapan Hakkari Belediye Eşbaşkanvekili Şaban Alkan, 11 Eylül günü sabaha karşı Kürdistan’daki 24 belediyeye AKP tarafından darbe yapıldığını söyleyerek, “Belediyemiz polis karakoluna çevrilmiştir. Yüzde 70 oy ile seçilen bir belediye yönetimi varken, belediyemize kayyım atanmıştır. Bu kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla 48 saat aralıklarla dönüşümlü açlık grevi başlatıyoruz” dedi.

‘Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz’

Hakkari halkına seslenen Alkan, “Bizlere emanet ettiğiniz iradeniz zorla elimizden alınmak isteniyor. Bizler bu iradeye sahip çıkmak için bedenlerimizi açlık grevine yatırıyoruz. Sizlerden bizleri yalnız bırakmamanızı bekliyoruz. Hep birlikte bu iradeye sahip çıkacağız. Bizler halkın iradesi üstünde bir irade tanımıyoruz. İşgalci zihniyetin atadığı kayyımı da tanımıyoruz” dedi.

Ardından konuşan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise, karakollara dönüştüren zihniyeti belediye binalarından çıkarana kadar direnişi sürdüreceklerini söyledi. Akdoğan, halkın iradesine ve seçilmişlere sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Açıklamanın ardından belediye yönetimi ve kendilerine destek veren HDP ve DBP’li yöneticiler DBP il binasında açlık grevine başladı.

Açlık grevine giren ilk grupta yer alanların isimleri şöyle: Belediye Eşbaşkanvekilleri Fatma Yıldız ve Şaban Alkan, HDP İl Eşbaşkanı Metin Besi, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanları Asım Özcan ve Emine Armut, DBP İl Eşbaşkanı Hüseyin Armut, DBP yöneticileri Hakan Abi, Sinem Duran, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Mikail Erdal, MEYADER Eşbaşkanı Selim Kaya. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir