HDK bileşenleri: Zor karşısında tek yol topyekûn direniş

24 belediyesine kayyım atanan DBP’ye dayanışma ziyaretinde bulunan HDK bileşenleri, “AKP’nin zoru karşısında tek yolun, topyekûn direnişten geçtiği” mesajını verdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve birçok bileşeni, 24 belediyesine kayyım atanan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Genel Merkez Danışma Bürosu’nu ziyaret etti. HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Tülay Hatimoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, Çağrı Dergisi‘nden Hüseyin Koç ve Kaldıraç Dergisi Temsilcisi Yusuf Alp’tan oluşan heyeti, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat kabul etti.

Fırat: Kayyımlar karşısında halk direniş sergileyecektir

Sûr Belediye Eşbaşkanvekili Azize Değer’in yer aldığı görüşmede, DBP’li belediyelerle dayanışmanın anlamlı olduğunu söyleyen Fırat, Kürdistan’da son 2 yıl içerisinde büyük bir mücadele ve direnişin yaşandığını dile getirdi. AKP hükümetinin kendi gericiliğini sürdürme peşinde olduğunun altını çizen Fırat, AKP’nin gericiliğinin ancak halkların birlikteliğiyle püskürtüleceğini söyledi. Fırat, “AKP kayyımlarla halkın iradesini kırma peşindedir. Biz bu saldırıyı halkların iradesine dönük olarak ele alıyoruz. Bu bir faşizm inşasıdır. Bunu sindirmemiz, kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Koçyiğit: Saldırılara karşı topyekûn direneceğiz

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, AKP hükümetinin siyasetini, saldırılarla Kürtlerin tüm kazanımlarına el koyma üzerinden yaptığını vurguladı. Koçyiğit, “Haksızlıklara karşı tutumumuzu net ortaya koyduk. Bu saldırıların Kürtleri yok etme konsepti olduğunu görmek gerekiyor. Öğretmenlerin işten alınması, Kürt aydınların cezaevlerine konması bizlere topyekûn bir saldırının olduğu ortaya çıkmıştır. Bizler de bu saldırılara karşı topyekûn direneceğiz. Robokotlarla girdikleri belediyeler onlara ait değildir. Bu bir faşizmdir. 12 Eylül’ün ruhuna Fatiha okuyacağımız bir faşizm yaşıyoruz” diye konuştu.

Demirel: Halkların iradesi ipotek altına alınamaz

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, DBP’li belediyelere dönük saldırıları kınadıklarını ve mücadele edeceklerini söyledi. AKP’nin faşizan saldırının yanı sıra halkın iradesini gasp eden bir Kürt karşıtlığı anlayışının söz konusu olduğuna değinen Demirel, “Bugün bile bile çok dilli tabelalarımıza tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Halkların iradesini kimse ipotek altına alamayacaktır” dedi.

Hatimoğlu: Alanları terk etmeyeceğiz

SYKP Eşbaşkanı Tülay Hatimoğlu,Kürt halkının ve demokrasi isteyenlerinin sinir uçlarına dokunulduğunu aktardı. Hatimoğlu, “Bizler her zaman olduğu gibi Kürt halkının ve Kürt özgürlük hareketinin yanında olacağız. Asıl darbe Kürt özgürlük hareketine vurulmak istenmiştir ve bunu çok net görmekteyiz. Ancak biz alanları terk etmeyeceğiz. Batı’da örgütlenmesi olan demokrasiden yana olanların rolünü üstlenmesi gerekiyor” diye kaydetti.

Otlu: Direnmeye devam edeceğiz

ESP Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, “Kenan Evrenin ölmesine rağmen Erdoğan’da yaşam bulmuş bir Evren açığa çıkmıştır. Kürt halkının iradesini tanımayan bir Erdoğan faşizmi karşımızda duruyor. Açlık grevi direnerek kazanılacağını gösterdi bizlere. Bu sorun sadece Kürt halkının sorunu değildir. Dökecek gözyaşımızın, kaybedilecek bir barışımızın olmamasından kaynaklı direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sûr Belediye Eşbaşkaneekili Azize Değer de, yaşanan adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı direnişin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Halkın içinden geldiklerini dile getiren Değer, AKP’nin sivil darbeyi hayata geçirdiğini ve Meclis’i işlevsiz hale getirdiğinin altını çizdi.

HDK bileşenleri daha sonra Eğitim Sen direnişçilerini ziyaret etmek amacıyla Cegerxwîn Kültür Merkezi’ne geçti. Eğitim Sen’lilerle burada görüşen heyetten HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel birer konuşma yaparak, desteklerini açıkladı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir