İnsan hakları örgütlerinden BM’ye Türkiye çağrısı

BM’de Türkiye’nin insan hakları karnesini eleştiren insan hakları örgütleri, BM’den “Türkiye’de incelemede bulunmasını ve insan haklarına saygı konusunda baskı yapmasını” istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 33. İnsan Hakları Oturumları’nın ikinci gününde sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Al Hussein’in sunumuna ilişkin görüş ve düşünceleriyle devam ediyor.

Amerika Hukukçular Birliği, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasını eleştirerek, uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olarak yapılan ve Türkiye’ye milyarlarca liralık yardımı öngören bu anlaşmadan derin endişe duyduklarını kaydetti.

‘Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın’

Article 19 adlı insan hakları örgütü, Türkiye’de OHAL ilanına dikkat çekerek, OHAL gerekçesiyle düşünce ve ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığını söyledi. Sadece son üç ayda 114 gazetecinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp tutuklandığını belirten Article 19 BM Temsilcisi Andrew Smith, çok sayıda medya kuruluşunun da kapatıldığını vurguladı. Smith, İnsan Hakları Konseyi’nin acil olarak tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, Türkiye’nin düşünce ve ifade özgürlüğüne uygun hareket etmesi için baskı yapması gerektiğini söyledi.

‘Siviller hedef alınıyor’

İnternational Fellowship of Reconciliation (IFOR) adına konuşma yapan Derek Brett ise, Türkiye’de özellikle darbe girişimi sonrası yaşanan insan hakları ihlallerinin endişe verici boyuta ulaştığını söyledi. Kürt illerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Brett, “Türkiye’nin Güneydoğusu’nda uluslararası hukuk ve insan hakları hukuku ayaklar altına alanmış durumda. Askeri operasyonlarda siviller hedef alınıyor, yargısız infazlar yaşanıyor ve şehirler yakılıp yıkılıyor. İnsanlar yerlerinden yurdundan ediliyor ve özellikle Urfa ve Siverek cezaevleri başta olmak üzere tutuklulara işkence yapılıyor” dedi.

BM’nin Türkiye’de inceleme yapması gerektiğinin altını çizen Brett, konuşmasında ayrıca Türk hükümetinin Kürt tarafıyla tekrar masaya oturması gerektiğini kaydetti.

Daha sonra konuşan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Temsilcisi Nicolas Agostini de, Türkiye’ye insan hakları konusunda eleştirilerde bulundu. (Rüştü DEMİRKAYA – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir