Komünist Başkan: Demokrasi kuvvetleri bir araya gelmeli

Türkiye’de komünist belediye başkanı olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu, kayımları “halk iradesine darbe” olarak değerlendirerek, halkın kazanımları için bütün demokrasi güçlerinin bir araya gelerek “dur” demesi gerektiğini söyledi.

AKP Hükümeti’nin Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle birlikte çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile 24’ü DBP’li olmak üzere 28 belediyeye dönük kayyım ataması adı altında yaşanan “darbe”ye bir tepki de Türkiye’de komünist belediye başkanı olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan geldi. Dersim’in Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu, bu girişimin bir “darbe” olduğunun altını çizerek, demokrasi güçlerinin bunlara karşı durması gerektiğini kaydetti.

“Halk tarafından seçilenlerin siyasi görüşlerine göre görevden almaları halkın iradesine yapılan bir darbedir” diyen Maçoğlu, görevden almalar ve kayyım karşısında üstten bir kararın değil hukuk sisteminin devreye girmesi gerektiğinin altını çizdi. AKP’nin OHAL süreciyle birlikte demokrasi mücadelesi verenlere ve muhalif kesimlere dönük kapsamlı bir saldırı başlattığına işaret eden Maçoğlu, toplum içerisinde ise bunun “meşruluğunu yaratmaya” dönük ciddi bir algı operasyonunun yürütüldüğüne dikkat çekti.

‘Kimin belediye başkanı olduğu halkın vicdanındadır’

Demokrasi mücadelesinin kendileri için olmazsa olmaz olması gerektiğini vurgulayan Maçoğlu, bunun sayesinde halkların ve muhaliflerin başarılı olabileceğini söyledi. Kayyım atamasıyla seçilmiş bir belediye başkanının yerine bir atamanın kabul edilemez olduğuna vurgulayan Maçoğlu, “Halkın vicdanında kimin belediye başkanı olduğu önemlidir. Bu tür uygulamalardan ve dayatmalardan mücadele ile kurtulabiliriz” diye belirtti.

Yıllardır ‘suçlu’ değildiler de yeni ‘suçlu’ oldular

Kayyım atamalarının yapıldığı belediyelerin 24’ünün DBP’li olmasının oldukça dikkat çekici olduğunu vurgulayan Maçoğlu, şöyle devam etti: “DBP geleneği beridir, bu bölgelerde yerel yönetimlerde iktidarlardı. Şimdiye kadar ‘suçlu’ görülmedi de bu süreçte mi görüldü. Suçlu ise de hukukun buna karara vermesi gerekiyor üstten bir atamayla buna karar verilemez.”

‘Demokrasi güçleri bir arada oldukça halk kazanacaktır’

Sendikalar ve siyasi partiler başta olmak üzere bir bütün demokrasi güçlerinin buna karşı sesini yükseltmesi ve “dur” demesi gerektiğini kaydeden Maçoğlu, “Bu anlamda demokrasi kuvvetlerinin bir araya gelmesi lazım. Aksi takdirde kaybeden halk olacaktır. Demokrasi güçleri bir arada olduğu sürece halk kazanacaktır” diye konuştu.

Kayyım Meclis iradesine de bir darbedir’

Maçoğlu, yaşananların tam anlamıyla bir hukuksuzluk olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Hukuksuzluk içerisinde bir hukuksuzluk var. Demokrasi herkes için olmalıdır. Bundan dolayı sistem kendisi gibi düşünmeyeni görevden aldığında dahi kendi hukukunun gereklerini gözetmemekte. Bu hukuksuzluk yarın başka alanlara da akacaktır. Kendi hukukunu dinlemeyen sitem kendi parlamenter sistemdeki kararları da dinlemez. Bu yönüyle kayyım atamaları aynı zamanda Meclis iradesine de bir darbedir.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir