Mistura: BM yardım TIR’ları hala Türkiye’de

“BM ait yardım TIR’ları Suriye’ye hareket etti” haberlerini yalanlayan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, “Net olarak söyleyebilirim ki BM’nin yardım TIR’ları hala Türkiye’den hareket etmedi” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Suriye’de yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD ve Rusya’nın anlaşmasıyla Suriye’de yürürlüğe sokulmak istenen ateşkesi değerlendirerek konuşmasına başlayan De Mistura, ateşkesin üzerinde çok geçmemesi ile birlikte Suriye’de bir yumuşama ortamının hissedildiğini söyledi.

‘TIR’lar Suriye’ye hareket etmedi’

Türk basınında geçen haberlerden hareketle bir gazetecinin, “BM yardım TIR’ları Suriye geçti mi” sorusu üzerine De Mistura, “Net olarak söyleyebilirim ki BM’ye ait yardım TIR’ları Türkiye’den hareket etmedi. Hareket etmesi için şoförlerin ve TIR’lara eşlik edecek konvoyun zarar görmeden geçebilmeleri gerekiyor” dedi. “ABD ve Rusya’nın yaptığı anlaşma çok net. Yardım TIR’ları BM denetiminde gereken yerlere ulaştırılacak” diyen De Mistura, yardımların gönderilmesi için ev sahipliği yapan ülkelerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

‘BM ait yardım TIR’ları Suriye’ye hareket etti’ manşetleri

Türk basını, dün sabah saatlerinde Cilvegöz Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye yardım amaçlı BM yardım TIR’larının gönderildiğini manşetlerine taşımış ve ardından Suriye rejimi yetkilileri, Türkiye tarafından gönderilen bu yardım TIR’larının BM ile koordineli bir şekilde yapılmadığı için bu TIR’ların Halep’e geçişine izin vermeyeceğini açıklamıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir