MLKP gerilla komutanlarından Canbay Dersim’de şehit düştü

MLKP FESK Kır Gerilla Birliği, kadın komutanlarından Berfu Dilan Canbay’ın (Arjin Selçuk) 8 Eylül günü yaşanan Dersim’in Ovacık ilçesinde şehit düştüğünü açıkladı. Komutanlık, ” O partinin feda bölüğünün kabına sığmaz asi neferiydi. Durmayacağız, geri adım atmayacağız. Berçin gibi, Ekin gibi, Arjin gibi yürüyeceğiz faşizmin cellatlarının üstüne” diye belirtti.

MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı, Dersim’in Ovacık ilçesinde 8 Eylül günü yaşanan çatışmada Gerilla Birliği kadın komutanlarından Berfu Dilan Canbay’ın (Arjin Selçuk) şehit düştüğünü açıkladı.

“Birlik devrimimizin ete kemiğe büründüğü Eylül ayının kavga sıcaklığında, genç bir kadın komutan daha kahramanlar kervanına katıldı” diye belirten MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı, Canbay’ın 8 Eylül günü devlet güçlerinin pususunda şehit düştüğünü belirtti.

Kır Gerilla Birliği Komutanlığı Canbay’ın şehadetine ilişkin şu bilgileri aktardı: “Partimiz MLKP FESK Kır Gerilla Birliği kadın komutanlarından Arjin Selçuk (Berfu Dilan Canbay), 8 Eylül günü girdiği pusuda kahramanca savaşarak şehit düştü. Arjin yoldaş gittiği görevden dönerken akşam saat 17:00’de Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Kozluca mevkiinde bir grup yoldaşı ile birlikte faşist AKP’nin katil ordusunun pususuna düşüyor. Arjin yoldaş ilk andan itibaren silahına sarılmakta tereddüt etmedi. 1 saatlik çatışmanın ardından kobra helikopterle alana vuran faşist ordunun pususundan diğer yoldaşlar çıkarken Arjin yoldaş olay yerinde şehit düştü.”

‘O FEDA BÖLÜĞÜNÜN KABINA SIĞMAZ ASİ NEFERİYDİ’

Bedeli ağır bir kavganın içinde olduklarını dile getiren MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı, “Yeri kolay doldurulamayacak, partimizin genç savaşçısı ve komutanları, devrim ve sosyalizm uğruna şehadete koşuyor. Partinin yürekli savaşçıları coşkun bir nehir gibi düşman engellerini aşmak için adeta birbiriyle yarışıyorlar” diye belirtti.

Canbay için “O partinin feda bölüğünün kabına sığmaz asi neferiydi” ifadeleri kullanılan açıklamada şöyle denildi: “Sekmez bir mermi gibi atıldı öne ‘ilk ben olmayım’ dercesine. Yoldaşın kendi deyimiyle ‘tam büyümenin, büyüyebilmenin sevincini yaşamak isterken, heyecanını duyarken, eksilmenin üzüntüsü, hüznü yine sarıyor’ hepimizi.”

‘TALİMATINA CANIMIZ PAHASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Şehitlerin mücadelesine sahip çıkacaklarını kaydeden Gerilla Birliği Komutanlığı, “Durmayacağız, geri adım atmayacağız, bir anlık tereddüt ve korkuya hiç kapılmayacağız. Berçem gibi, Ekin gibi, Arjin gibi yürüyeceğiz faşizmin cellatlarının üstüne. Kahraman savaşçı ve komutan şehitlerimizin savaşın talimatına canımız pahasına sahip çıkacağız. Devrim şehitleri ölümsüzdür. Arjin yoldaş ölümsüzdür” ifadelerini kullandı.

MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı Canbay’ın sicilini şu şekilde açıkladı:

Kod adı: Arjin Selçuk
Adı soyadı: Berfu Dilan CANBAY
Baba Adı: Ali
Ana adı: Melek
Doğum yeri ve tarihi: Amed- 07-11-1992
Şehit düştüğü yer: Dersim – Ovacık Kozluca
Şehit düştüğü tarih: 8 Eylül 2016

(ETHA)

 
3 thoughts on “MLKP gerilla komutanlarından Canbay Dersim’de şehit düştü

  1. !!__NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE__!!

    TÜRK KÜRT KARDEŞTİR PKK KALLEŞTİR.

    !!__NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE__!!

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir