Almanya’da yarın 7 kentte TTIP ve CETA’ya karşı yüzbinler sokaklarda olacak

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Kanada ile yeni bir serbest ticaret anlaşması imzalama girişimlerinin sonuna yaklaştı. Ekim ayında imzalanması planlanan CETA anlaşması, büyük tepki çeken aynı içerikteki ABD ile imzalanması planlanan TTIP anlaşmasının da yolunu açacak olması Avrupa ülkelerinde sendikaların, işçi ve demokratik kitle örgütlerinin yoğun tepkisine neden olmakta. Çalışma ve Yaşam koşullarını kötüleştirecek “TTIP ve CETA’ya Dur De!”mek için yarın Almanya’nın 7 büyük kentinde eşzamanlı yüz binlerin katılacağı gösteri ve yürüyüşler yapılacak.

Bu anlaşmalarla, sermaye önündeki ulusal çitler yıkılmakta, “kâr’dan zarar etmelerine yol açan hukuk sistemleri askıya alınmakta, sermayenin daha fazla kar elde edebilmesi için yeni yasalar çıkarılmak istenmekte. Bu yasaların yürürlüğe girmesiyle, sermayenin azami kar elde etmesi garantiye alınacak

İşçilere, emekçilere, halklara sınırları kapatan, özgür dolaşımını engelleyen, 3 yaşındaki Aylan Kurdi’lerin Ege ve Akdeniz’inde ölümüne sebep olan kapitalistler, sözkonusu olan sermayeleri olduğunda azami kar edebilme uğruna tüm engelleri ortadan kaldırıyor.

Sermayedarlar daha fazla kar elde edebilmenin yolunun işçi ve emekçilerin canı ve kanı pahasına kazanılmış haklarının tırpanlanmasından;  çalışma, ücret, toplu sözleşme ve yaşam koşullarının kötüleşmesinden; halk için toplandığı iddia edilerek halktan toplanan vergilerin sermayeye peşkeş çekilmesinden; dayatılan yeni “sosyal paketler”den; doğa’nın, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin talan edilmesinden, gelecek nesillerin yaşamının çalınmasından geçtiği gerçeğinden hareketle bu ve benzer küresel serbest ticaret anlaşmalarında ısrarlılar.

Çalışma ve yaşam koşullarını kötüleştirecek TTIP ve CETA gündeme geldiğinden bu yana pek çok ülkede, sendikaların, işçi ve emekçilerin yoğun tepkisine neden oldu.  Avrupalı emperyalistlerin ve hükümetlerinin açıklamaları ve milyonlarca euro değerinde reklam panoları ve gazete ilanları da bu tepkiyi kıramadı.

Anketler, toplumun %70’inin karşı olduğunu gösteriyor. TTIP ve CETA’ya karşı 3,5 milyon imza toplanıyor

Berlin’de 10 Ekim 2015’te  250 bin kişi, Hannover’de 23 Nisan 2016’da 90 bin kişi meydanlara çıkıyor. Ve sadece Almanya’da değil, dünyanın dört bir yanında bu yasaların geri çekilmesi için işçiler ve emekçiler sokaklara dökülüyor.

Bütün tepkilere rağmen sermayedarlar, sözcüleri ve hükümetleri geri adım atmıyor, bu anlaşma ve yasaları çıkarmakta ısrar ediyor.

İşçi ve emekçilerde, yaşamları için itirazlarında ısrar ediyorlar ve kavgayı büyütüyorlar. 17 Eylül günü Almanya’nın 7 kentinde eşzamanlı saat 12’de (Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln, Leipzig, Münih ve Stuttgart) yüzbinlerce işçi ve emekçi meydanları dolduracak.

Türkiye ve Kürdistan’lı tüm göçmen işçi ve emekçilerinde bu gösterilerde yer alma çalışmaları içerisinde olduğu biliniyor.

Dayanisma.Net

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir