Fransa Çalışma Yasası’na karşı yine sokaklardaydı

Fransa’da milyonlarca emekçinin haklarını gasp eden Mart ayından bu yana gündemde olan Çalışma Yasası karşı CGT, FO, FSU, Solidaires, UNL ve FIDL sendikalarının çağrısıyla 13’üncü kez ulusal çapta eylem yapıldı.

Fransa’da Ulusal Meclis ve Senato tarafından kabul edilen Yeni Çalışma Yasası’na karşı ülke genelinde eylemler düzenlendi. Fransa’nın en büyük sendikalarından CGT, ülke genelinde yapılan eylemlere 170 bin ve başkent Paris’te ki eyleme 40 bin kişinin katıldığını açıkladı. Tours, Marsilya, Nantes, Rennes, Le Havre, Lyon, Clermont-Ferrand, Grenoble, Lille, Châteauroux dahil 110 kent ve kasabada eylemler yapıldı.

Başkent Paris’te Bastille Meydanı’nda başlayan yürüyüşe Republique Meydanı’nda yapılmak istenen büyük miting alanında polis eylemcilere saldırdı.

Paris’te on binlerce kişinin katıldığı eylemin yürüyüş kolunun en önünde yer alan öğrenciler ve antifaşist güçler polise taş ve sopayla karşılık verdi. Polis ile antifaşistler arasında yaşanan çatışmalar uzun süre devam etti. Paris’te en az 12 kişi gözaltına alındı. Paris’te düzenlenen eyleme AvEG-Kon’a bağlı ACTİT üyeleri de katıldı.

Paris’te tren ve metro seferlerinde aksamalar yaşandı, Orly hava alanında uçuşların yüzde 25’i iptal edildi.

Eylemlerde yapılan konuşmalarda sendikalar taleplerini yeniden dile getirdi. Sendikalar, haftalık çalışma saatlerinin ücret kaybı olmadan 32 saate düşürülerek 5,7 milyon işsize iş olanakları yaratılmasını, emeklilik yaşının 60’a indirilmesini, asgari ücretin 1800 Euro olması gibi temel talepler yer aldı. Eylemlerde genel grev çağrısı yapıldı.

Yeni Çalışma Yasasına karşı eylemlerin bugün de devam etmesi bekleniyor. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir